Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Zanim o coś zapytasz przeczytaj dokładnie.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Dumian
Administrator
Posty: 2943
Rejestracja: 20-02-2006, 18:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ogrywam: Tekken 7 (DJ, Xiao), DOA5 i 6 (Jann Lee), VF (Jacky)
Kontakt:

Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: Dumian »

W tym temacie dowiecie się jak sprawdzić pliki pod kątem bezpieczeństwa (wirusów) jeszcze przed ich ściągnięciem (<a href="#64971">skanery online</a>) oraz które z darmowych rozwiązań antywirusowych są godne uwagi (programy antywirusowe do zainstalowania na komputerze w celu zapewnienia ciągłej ochrony). Na początek jednak mały wstęp i lista darmowych antywirusów do zainstalowania na PC.

Jakiś czas temu Lucas napisał mini poradnik dotyczący obniżenia pingu. Jeden z ważniejszych czynników sprawnego komputera oraz łącza internetowego wiąże się z bezpieczeństwem całego systemu operacyjnego oraz naszych danych - chodzi o oczywiście o wirusy i innego rodzaju syfy w systemie. Co ciekawe tak ważna kwestia jest często ignorowana i sam niejednokrotnie spotykałem się z przypadkami osób, które nie mają w ogóle żadnego programu antywirusowego, a to raczej w obecnych czasach, szczególnie na systemach z rodziny Windows nie najlepszy pomysł.

Poniżej przedstawię kilka godnych uwagi programów antywirusowych (wszystkie oczywiście legalne i darmowe). Celowo pomijam tutaj rozbudowane opisy oraz szczegółowy spis funkcji - wszystko to znajdziecie na stronach producentów, do których linki znajdują się w dokumentacji na stronie downloadu każdego z nich. Wspomnę tylko, że jeśli macie słabego kompa i każdy MB RAMu jest na wagę złota to powinniście zainteresować się głównie antywirusem Avira lub Microsoft Security Essentials, z kolei najprzyjaźniejszym w obsłudze wydaję się AVG + dodatkowo ma zintegrowanych kilka ciekawych funkcji jak np. LinkScanner. Lista jest oczywiście subiektywna, starałem się umieszczać antywirusy, z którymi miałem już w jakiś sposób do czynienia i wiem, że są godne uwagi lub cieszą się dobrą opinią i są sprawdzone.

Uwaga! Nie instalujemy w systemie kilku programów antywirusowych jednocześnie. Jeśli chcesz zmienić antywirusa wyłącz obecny lub najlepiej go odinstaluj.

- <a href="https://www.honmaru.pl/download/index.p ... iew&id=147" target="_blank" class="postlink">AVG Anti-Virus Free Edition 2011</a>: darmowy, w polskiej wersji językowej


- <a href="https://www.honmaru.pl/download/index.p ... iew&id=146" target="_blank" class="postlink">Avira AntiVir Personal - Free Antivirus</a>: darmowy w angielskiej wersji językowej


- <a href="https://www.honmaru.pl/download/index.p ... iew&id=145" target="_blank" class="postlink">avast! Free Antivirus</a>: darmowy, w polskiej wersji językowej


- <a href="https://www.honmaru.pl/download/index.p ... iew&id=144" target="_blank" class="postlink">Microsoft Security Essentials</a>: darmowy (dla posiadaczy oryginalnego systemu Windows), w polskiej wersji językowej


Wybrałem te programy antywirusowe, ponieważ każdy z nich posiada aktualizacje automatyczne, łatwa obsługę, każdy zapewnia podstawową i darmową ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem w czasie rzeczywistym, która powinna wystarczyć większości osób do zwykłych zastosowań domowych. Należy przy tym pamiętać, że żaden program nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa, często najsłabszym ogniwem systemu komputerowego okazuje się człowiek, także nic nie zastąpi rozważnego korzystania z komputera, oraz zasady ograniczonego zaufania do nieznanych i podejrzanych stron i programów. Warto mieć włączony także Firewall, ale o tym może innym razem.

Warto robić od czasu do czasu pełne skanowanie systemu zainstalowanym programem antywirusowym.

Jeśli macie jakieś swoje propozycje lub ciekawe doświadczenia z wymienionymi programami, którymi warto się podzielić - piszcie.
Ostatnio zmieniony 01-01-1970, 01:00 przez Dumian, łącznie zmieniany 3 razy.
"Using no way as way, having no limitation as limitation"
IE nadaje się do neta jak klawa do Tekkena, nie zwlekaj - Firefox
Obrazek
Awatar użytkownika
Dumian
Administrator
Posty: 2943
Rejestracja: 20-02-2006, 18:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ogrywam: Tekken 7 (DJ, Xiao), DOA5 i 6 (Jann Lee), VF (Jacky)
Kontakt:

Jak sprawdzić czy plik ma wirusa przed pobraniem go na dysk?

Post autor: Dumian »

Tym razem dowiecie się jak sprawdzić czy dany plik ma wirusa przed pobraniem go na dysk za pomocą antywirusowych skanerów online. W odróżnieniu od <a href="#64970">programów antywirusowych</a> zainstalowanych w systemie, które działają w czasie rzeczywistym i tak też chronią nasz komputer, istnieją także rozwiązania pozwalające sprawdzić dany plik w sieci pod kątem wirusów zanim jeszcze pobierzemy go na dysk i będzie miał możliwość poczynić pewne szkody.

Możliwe jest także przeskanowanie plików (np. archiwów przed ich rozpakowaniem na dysku) skanerem online poprzez wysłanie ich na serwer.

Uwaga! Nie stosujemy przedstawionych tutaj rozwiązań jako zamiennika standardowego antywirusa (patrz poradnik powyżej), a jedynie jako dodatkowe zabezpieczenie i sposób na przetestowanie niepewnych plików.

Polecam tutaj dwa serwisy.

I Pierwszym z nich jest: VirusTotal - dostępny w języku polskim.

Krótki poradnik - jak to działa.

a) Plik znajduje się na serwerze w sieci:
1. Klikamy Submit a URL
2. Wpisujemy adres pliku/
3. Czekamy aż plik zostanie przesłany
4. Otrzymujemy raport z wynikami.

b) Plik znajduje się na dysku komputera:
1. Wybieramy plik do skanowania.
2. Wysyłamy plik na serwer (limit wielkości pliku 20 MB)
3. Czekamy aż plik zostanie przesłany
4. Otrzymujemy raport z wynikami.

II Drugi z kolei: Jotti - dostępny także w języku polskim.

Obrazek

Obsługa analogiczna do serwisu powyżej.

Strony te mogą się niejednokrotnie przydać, jednak nie ma co oczywiście popadać w paranoję i sprawdzać wszystko jak leci - polecam raczej metodę ograniczonego zaufania, tzn. sprawdzamy niepewne źródła i niepewne strony, choć zazwyczaj i tak lepiej poszukać alternatyw na zaufanych i sprawdzonych witrynach.
"Using no way as way, having no limitation as limitation"
IE nadaje się do neta jak klawa do Tekkena, nie zwlekaj - Firefox
Obrazek
Awatar użytkownika
mg1987
Support
Posty: 753
Rejestracja: 18-11-2009, 09:16
Ogrywam: Jestem otwarty na propozycje

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: mg1987 »

Ja używam avasta i nie narzekam, czasami tylko nie radzi sobie z wirusami na pamięciach usb - znaczy nie zawsze je wykrywa. Hulał u mnie na starym kompie (pentium III podkręcony do 1.4Ghz, 512MB ramu, radeon 8500) i nie było problemów. Dodam, że można niedrogo dostać licencję na pół roku na avast internet security (ma wbudowany firewall) - był dodany do czasopisma "twój niezbędnik" bodajże 2/2011, można to chyba jeszcze znaleźć w kioskach.
Awatar użytkownika
SubZero
Moderator
Posty: 3785
Rejestracja: 14-04-2006, 16:51
Lokalizacja: Myslovitz
Ogrywam: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Kontakt:

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: SubZero »

Ja akurat z avastem miałem niezbyt fajne doświadczenia. Kilka razy go instalowałem i zawsze kończyło się to problemami z kompem (tu pokasował jakieś potrzebne pliki, tam zamulił Windowsa). Może w nowszych wersjach jest lepiej, ale od tego czasu mam na niego alergię.
Ren
Friend
Posty: 368
Rejestracja: 11-06-2006, 02:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: Ren »

Osobom które korzystają z komputera wyłącznie do filmow/muzyki/poczty/internetu zdecydowanie polecam debianowe dystrybucje Linuxa. Wtedy żaden antyvirus nie będzie potrzebny a i system będzie chodził/ładował się znacznie szybciej.

Jeśli ktoś koniecznie musi korzystać z Windowsa to najbardziej polecam Immunet Protect. W temacie antywirusów wg mnie numer jeden.
Awatar użytkownika
mcl
Grand Master
Grand Master
Posty: 682
Rejestracja: 22-05-2008, 12:35
Lokalizacja: znienacka ;>

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: mcl »

Tiam... + to że do konfiguracji debiana trzeba mieć głowę, czas i chęci, a to nie każdy posiada. Z chęcią sam bym zainstalował jakiegoś linuxa na moim laptopie, bo 10gb zeżarte przez w7 to jest za dużo jak na mój 160gb dysk, ale widmo konsoli i problemów z którymi użerałem się za każdym razem kiedy coś się spieprzyło albo trzeba było zaaktualizować lata temu jak pracowałem na ubunciaku mnie przeraża.

Ja nie korzystam z antywirusów, jak już trzeba coś zeskanować to biorę Norton Antywirus Trial i przelatuje przez cały system, potem usuwam. Nie mam wystarczająco dużo pamięci operacyjnej, żeby trzymać jeszcze antywira :/ Z firewalli polecam Comodo Firewall, dość skuteczny firewall.
Obrazek
Awatar użytkownika
SubZero
Moderator
Posty: 3785
Rejestracja: 14-04-2006, 16:51
Lokalizacja: Myslovitz
Ogrywam: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Kontakt:

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: SubZero »

To ile ty masz RAMu? 8MB? Takie skanowanie nie zawsze pomoże, bo jest mnóstwo wirusów, które jeśli ich nie złapiesz w momencie infekcji (uruchamiania zarażonego pliku itp.) to masz przerąbane, bo potrafią ukryć się przed normalnym skanowaniem.

Co do Ubuntu, to najnowsze wersje praktycznie nie wymagają żadnego grzebania w konsoli/plikach, chyba że ktoś lubi.
Awatar użytkownika
mcl
Grand Master
Grand Master
Posty: 682
Rejestracja: 22-05-2008, 12:35
Lokalizacja: znienacka ;>

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: mcl »

w7 + 1GB
W sensie: instaluje, sciagam update, przelatuje skanem razem z wlaczeniem OS'a i wsio. Wiem gdzie wchodzę i jak się zabezpieczać przed wirusami, więc jedyna droga do zarażenia (które zresztą nastąpiło) była przez pendraka mojego nieogarniętego brata.
SubZero pisze:Co do Ubuntu, to najnowsze wersje praktycznie nie wymagają żadnego grzebania w konsoli/plikach, chyba że ktoś lubi.
Tak, jeśli ktoś posiada idealna konfigurację systemu. Ja na poprzednim kompie z brakiem neta walczyłem przez półtora dnia, jako linuksowy newbie. Miałem kartę wifi i ndiswrapper coś się krzaczył.
Pozatym od tego mam windowsa: stawiam i ma chodzić, a upiększanie os'a to kwestia odpalenia panelu sterowania. Jeżeli chce się zagłębić to odpalam wtedy Debiana.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dumian
Administrator
Posty: 2943
Rejestracja: 20-02-2006, 18:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ogrywam: Tekken 7 (DJ, Xiao), DOA5 i 6 (Jann Lee), VF (Jacky)
Kontakt:

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: Dumian »

mcl pisze:Nie mam wystarczająco dużo pamięci operacyjnej, żeby trzymać jeszcze antywira
Jak nie chcesz trzymać antywirusa to będziesz trzymał wirusy, tak źle i tak niedobrze, więc polecam to pierwsze;).
mcl pisze:Wiem gdzie wchodzę i jak się zabezpieczać przed wirusami
Gdybyś wiedział miałbyś antywira;).

Jak napisał Sub, wirus może się dostać bez twojej wiedzy i wtedy już pozamiatane, a niekoniecznie trzeba chodzić po dziwnych stronach, żeby coś złapać, dlatego podstawowa ochrona to niezbędne minimum, a już na pewno na koncie admina, z którego pewnie korzystasz.
"Using no way as way, having no limitation as limitation"
IE nadaje się do neta jak klawa do Tekkena, nie zwlekaj - Firefox
Obrazek
Awatar użytkownika
mg1987
Support
Posty: 753
Rejestracja: 18-11-2009, 09:16
Ogrywam: Jestem otwarty na propozycje

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: mg1987 »

Dumian pisze:a już na pewno na koncie admina
So, true.
mcl pisze:w7 + 1GB
Rozbuduj do dwóch, bo to tak średnio się sprawdzi (lepiej było zostać przy xp).
mcl pisze:Ja nie korzystam z antywirusów
Ostatnio walczyłem z "fajną" infekcję - zablokowany edytor rejestru plus próba włączenia konsoli kończyła się resetem kompa, tak samo jak próba pobrania/zainstalowania antywirusa, i innych programów typu hijack this, combofix. Ręczne szukanie usuwanie nie miało sensu - późniejszy skan znalazł 100 kopii wirusa porozrzucanych po całym dysku, na szczęście tylko systemowa partycja była zainfekowana. Pomogło dopiero zainstalowanie windowsa z antywirusem na drugim dysku i zeskanowanie tego zainfekowanego.
Podstawowym błędem był brak antywirusa, ale to nie ja go popełniłem. :P
Awatar użytkownika
KRELIAN
Junior Admin
Posty: 2343
Rejestracja: 23-02-2006, 17:37
Lokalizacja: ta pewność?
Ogrywam: Tenchu: Burning Shadows,Ronin Blade Crusade,Gex Origins
Kontakt:

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: KRELIAN »

Osobiście od dłuższego czasu korzystam z AVG oraz co jakiś czas zapuszczam Spybot Search & Destroy. W moim przypadku takie combo w zupełności styka.
Obrazek

https://www.change.org/p/from-software- ... on-the-ps4 - wejdź i podpisz jeśli czekasz na powrót 'starego, dobrego Tenchu' na PS4!!!!
Awatar użytkownika
mcl
Grand Master
Grand Master
Posty: 682
Rejestracja: 22-05-2008, 12:35
Lokalizacja: znienacka ;>

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: mcl »

Się napisałem i przypadkiem zamknąłem kartę, szlak by to -.-
W skrócie: U mnie AVG dawał dupy na każdym froncie, dopiero jak zainstalowalem nortona to wykryl okolo 100 detekcji, w tym może z 5 prawdziwych zagrozen. Reszta to ciastka i tym podobne badziewia.
Ja zawsze powtarzam że największym zagrożeniem dla komputera jest użytkownik. Jeżeli ktoś instaluje dziesiątki przyspieszaczy, pobieraczy, uaktualniaczy sterowników i innych spywareów ukrytych pod postacią przydatnych programów to nie dziwota że po paru miesiącach trzeba formatować, żeby odzyskać system.
mg1987 pisze:Rozbuduj do dwóch, bo to tak średnio się sprawdzi (lepiej było zostać przy xp).

Daj mi kasę ;P Pozatym za bardzo się przyzwyczaiłem po tygodniu pracy na w7 żeby się przesiadać na XP. W sumie dalej go trzymam, bo niektóre gry nie ogarniają się na w7 przy tej konfiguracji, ale częstotliwość korzystania z niego wynosi raz na miesiąc..

@Dumian: parę lat temu też byłem takim, hmm, "umiarkowanym paranoikiem" :P Kombo Antyvirus+firewall+anty spyware, do tego skany co tydzień... Nie dość że to muliło mi ówczesne 384 MB ramu to i tak różne syfy się przedostawały. Teraz wolę przeglądać to co instaluje, ściągam, puszczając raz na jakiś antywira i to wszystko zdaje egzamin.
Obrazek
Awatar użytkownika
mg1987
Support
Posty: 753
Rejestracja: 18-11-2009, 09:16
Ogrywam: Jestem otwarty na propozycje

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: mg1987 »

mcl pisze:Się napisałem i przypadkiem zamknąłem kartę, szlak by to -.-
Jeśli używasz firefoxa to CTRL+SHIFT+T, przywraca ostatnio zamknięte karty (po jednej na raz), nawet z tekstem zaczętego posta.
mcl pisze:Jeżeli ktoś instaluje dziesiątki przyspieszaczy, pobieraczy, uaktualniaczy sterowników i innych spywareów ukrytych pod postacią przydatnych programów to nie dziwota że po paru miesiącach trzeba formatować, żeby odzyskać system.
Nie trzeba, wystarczy wiedzieć jak system przywrócić do stanu używalności.

Wracając do tematu:
mcl pisze:Teraz wolę przeglądać to co instaluje, ściągam, puszczając raz na jakiś antywira i to wszystko zdaje egzamin.
Do czasu, skan wszystkiego nie wyłapie, a nawet jeśli to może być za późno. Antywirus rezydentny sprawdza pliki aktualnie używane - jeśli skan coś przepuścił, może wyłapać wirusa który aktualnie próbuje się uruchomić.
Poza tym:
mcl pisze:Nie mam wystarczająco dużo pamięci operacyjnej, żeby trzymać jeszcze antywira :/
U mnie avast ma odpalone dwa procesy, w chwili obecnej zużywają, w sumie, 11MB ramu (w porywach 30). Nadal uważasz, że to dużo?
Awatar użytkownika
Action
Moderator
Posty: 2042
Rejestracja: 10-07-2006, 19:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: Action »

Powiedzcie mi czy istnieje cos lepszego od NOD32 czy jednak przy nim zostac. Ktoś mi kiedyś sprzedał ciekawostke, że działa na podobnej zasadzie co kaspersky tylko o wiele mniej zamula kompa, od dłuższego czasu się sprawdza.
Awatar użytkownika
mg1987
Support
Posty: 753
Rejestracja: 18-11-2009, 09:16
Ogrywam: Jestem otwarty na propozycje

Re: Darmowe programy antywirusowe i skanery online

Post autor: mg1987 »

Jak działa to po co zmieniać (no chyba, że ma słabo z detekcją)? Ja właśnie na takiej zasadzie zmieniam antywirusa - jeśli po którejś z kolei aktualizacji stwierdzam, że nie nadaje się do użytku (a reinstalacje nie pomagają), to szukam nowego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ & Tutorials”