HKaillera - Poradnik

Zanim o coś zapytasz przeczytaj dokładnie.

Moderator: ModTeam

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Action
Moderator
Posty: 2042
Rejestracja: 10-07-2006, 19:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

HKaillera - Poradnik

Post autor: Action »

Poradnik powstał w celu przedstawienia w jak najprzystępniejszy sposób obsługi emulatora HK²aillera V5, za pomocą którego można pograć online w bijatyki 2D oraz inne tytuły zapewne znane wam z automatów.

Instalacja Romów (gier):

• Ściągniętego Roma wklej (nie wypakuj) do folderu roms w katalogu z emulatorem.
Obrazek

Uruchamianie gier:

1. Wejdź w zakładkę File i wybierz Audit all games (w celu odświeżenia listy Romów można też wcisnąć F5).
Obrazek

2. W okienku po lewej stronie kliknij na Available, teraz powinna ci się pokazać lista dostępnych tytułów.
Obrazek

3. Klikamy na tytuł wybranej gry.

Uruchamianie gier w systemie NEO-GEO:

Instalacja biosów:

• Ściągnij komplet biosów MAME i wypakuj do folderu roms w katalogu z emulatorem.
Obrazek

Konfiguracja Dipswiches (zamienia wersje gier w systemach Neo-Geo z arcade na "konsolową" - dodającą dodatkowe tryby):

1. Podczas gry wciskamy Tab i wybieramy Dip Switches.
Obrazek

2. W nowym okienku zmień opcje Machine Mode z Arcade na Home, a następnie wybierz Return to Main Menu.
Obrazek

3. Teraz wybierz Reset Game.
Obrazek

Zmiana wyglądu emulatora:

• Aby zmienic tlo w emulatorze HK wystarczy wejść w zakładkę Options i wybierz Background Image...
Obrazek

Ustawienie sterowania:

1. Uruchamiamy wybraną grę.

2. Podczas gry wciskamy Tab i wybieramy Input (this game) – żeby ustawić sterowanie dla uruchomionej gry i Input (general) ustawić sterowanie do wszystkich tytułów.
Obrazek

3. Ustawiamy sterowanie według swojego upodobania z tym, że P1 oznacza sterowanie pierwszego gracza P2 drugiego itd.
Obrazek

4. Ustawienie sterowania zatwierdzamy Esc i wybieramy Return to Game.

5. Podstawowa klawiszologia (w grze):
1 - start dla gracza nr 1
2 - start dla gracza nr 2
3 - start dla gracza nr 3
4 - start dla gracza nr 4

5 - żeton dla gracza nr 1
6 - żeton dla gracza nr 2
7 - żeton dla gracza nr 3
8 - żeton dla gracza nr 4

T - chat w czasie gry (tylko online)


Gra online (kaillera):

1. Wejdź w zakładkę File i wybierz Play Kaillera Game…
Obrazek

2. Pojawi się okienko z wyświetlonymi nazwami dostępnych serwerów.
Obrazek

3. Wybieramy odpowiadający nam serwer i klikamy na Connect.

4. W tym oknie mamy możliwość dołączenia do czyjejś gry (klikając na Join) lub utworzenia własnej (klikając na Create New game).
Obrazek

5. Jeżeli my jesteśmy Hostem (założyliśmy grę) to ukaże się następne okienko, w którym czekamy na innego gracza poczym uruchamiamy grę klikając na Start game.
Obrazek

Życzę udanej przygody z 2D :)
Ostatnio zmieniony 01-01-1970, 01:00 przez Action, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Niero
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 04-03-2007, 07:09

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: Niero »

Większość ściągniętych romów (działa mi tylko Cadillacs and Dinosaurs) MAME mi nie działa :(
Ściągałem z różnych stron i ciągle to samo - czy da się na to coś poradzić? :(
The King of Iron Fist Tournament
Awatar użytkownika
SubZero
Moderator
Posty: 3785
Rejestracja: 14-04-2006, 16:51
Lokalizacja: Myslovitz
Ogrywam: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Kontakt:

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: SubZero »

Jak ściągnąłeś większość romów dla MAME to gratulacje, bo jest tego grubo ponad 6000 :P
Niero pisze:mi nie działa
A jakoś konkretnie nie działa (komunikaty, brakujące pliki itp), czy po prostu nie działa?
Awatar użytkownika
Niero
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 04-03-2007, 07:09

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: Niero »

Większość ściągniętych mi nie działa >.<'

Robię Audit all games.
I wtedy przy znajdowaniu na dole pojawia się file not found mnóstwo komunikatów.

Screen:
http://images26.fotosik.pl/147/31b1282887b71bba.jpg

Wina nie leży u mnie, gdyż znajomy ma ten sam problem.
The King of Iron Fist Tournament
Awatar użytkownika
SubZero
Moderator
Posty: 3785
Rejestracja: 14-04-2006, 16:51
Lokalizacja: Myslovitz
Ogrywam: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Kontakt:

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: SubZero »

Jeśli dostajesz komunikaty File not found to oznacza to dokładnie to: brakujące pliki. Większość gier w MAME ma kilka(naście) różnych wersji, z czego jedna jest podstawowa (tzw. 'parent') a reszta to przeróbki (klony, bootlegi, wersje dla różnych kontynentów itp.). 'Parent' jest potrzebny do działania każdej innej wersji (przeróbki). Zwykle jest to rom o największym rozmiarze z tych o podobnych nazwach i ten musisz mieć, żeby gra działała.
Awatar użytkownika
Niero
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 04-03-2007, 07:09

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: Niero »

Mam(y) nadzieję, że to zadziała, bo muszę z kolegą pograć online :D
The King of Iron Fist Tournament
PatentMC
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24-01-2013, 14:25

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: PatentMC »

Hej,
Mam pytanie:
W jaki sposób skonfigurować MAME32, żeby wykrywał pada do xbox'a 360?
Chciałem z kumplem pograć w stare bijatyki, ściągnąłem ten plik neogeo i wrzuciłem do katalogu rom, ale nie widzę tych opcji które przedstawiane są na screenach.
Jakieś sugestie co robie nie tak?
Normalnie możemy grać na klawiaturze ale pady by były wygodniejsze z wiadomych przyczyn :)

Gwoli ścisłości lista gierek w które chcemy pograć (piszę w razie czego bo nie wiem czy to ma znaczenie):
Aliens vs. Predator
Cadilacs and Dinosaurs
Captain Commando
Dungeons and Dragons
King of Dragons
Knights of the Round
Punisher
Vendetta
Violent Storm

Mam nadzieję że ktoś jeszcze obserwuje ten temat, będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc!
Awatar użytkownika
SubZero
Moderator
Posty: 3785
Rejestracja: 14-04-2006, 16:51
Lokalizacja: Myslovitz
Ogrywam: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Kontakt:

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: SubZero »

PatentMC pisze:ale nie widzę tych opcji które przedstawiane są na screenach.
Jeśli robisz tak jak pisze to musisz je widzieć.
PatentMC
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24-01-2013, 14:25

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: PatentMC »

Trochę dodatkowych informacji:
System Windows 7 64bit.
Mame32 0.111u5 (styczeń 2007) - na tej wersji chodzą mi wszystkie gry na klawiaturze.
Nie mam HKaillera.
Mam opcje dip switches ale nie mam opcji zmiany Machine Mode z Arcade na Home.
Instalowałem najnowszą wersję Mame, ale tam większość tych gier nie chce mi chodzić...

Czytałem że najoptymalniejszy jest MamePlus, ale tam nie wiem jak wrzucić romy tak żeby je znalazł, próbowałem na różne sposoby i nic...

Jeśli komuś chodzą wyżej wymienione gierki na padzie xbox'a 360 w jakiejś wersji Mame to proszę napisać na jakiej wersji.

EDIT: Wygląda na to że sobie poradziłem.
Awatar użytkownika
sla82
Student
Student
Posty: 64
Rejestracja: 20-03-2009, 15:27
Lokalizacja: Kraków
Ogrywam: mk, ssf4ae
Kontakt:

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: sla82 »

Pytanie za 100 pkt. Jak jesteśmy połączeni np. w 3 graczy w UMK3 to co zrobić żeby grać na zmianę? Czy host jakoś przełącza aktualnie grających? Czy jest jakaś specjalna kombinacja klawiszy?
Obrazek
Awatar użytkownika
SubZero
Moderator
Posty: 3785
Rejestracja: 14-04-2006, 16:51
Lokalizacja: Myslovitz
Ogrywam: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Kontakt:

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: SubZero »

Powinna być do tego opcja w konfiguracji sterowania dla emulatora (nie dla gry, tylko dla interfejsu).
Awatar użytkownika
sla82
Student
Student
Posty: 64
Rejestracja: 20-03-2009, 15:27
Lokalizacja: Kraków
Ogrywam: mk, ssf4ae
Kontakt:

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: sla82 »

To wiem - przekopałem trochę neta i chyba to o co mnie się rozchodzi robi się przez LEWY SHIFT+F5 (domyślne ustawienia). Czekam teraz na chłopaków, żeby przetestować.

Kolejna sprawa to postawienie własnego serwera, co by ping był dobry dla kilku graczy. P2P odpada, więc jak możemy to zrobić, żeby postawić prywatny serwer?

Póki co połączyliśmy się przez Kuniokun, ale może na prywatnym ping byłby lepszy.
Obrazek
Awatar użytkownika
SubZero
Moderator
Posty: 3785
Rejestracja: 14-04-2006, 16:51
Lokalizacja: Myslovitz
Ogrywam: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Kontakt:

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: SubZero »

No to tak na szybko:
1. Ściągamy serwer
2. Wypakowujemy
3. Otwieramy w notatniku plik kaillerasrv.conf
4. Tak naprawdę interesują nas tylko opcje Port i Public. Dla Port ustawiamy port, na który będziemy się łączyć z serwerem (można zostawić standardowy 27888) - port ten musi być odblokowany na firewallu i ogólnie dostępny 'z zewnątrz' u osoby stawiającej serwer. Dla Public ustawiamy 0, chyba że chcemy żeby nasz serwer był widoczny na publicznej liście serwerów (wtedy ustawiamy 1).
5. Zapisujemy zmiany
6. Uruchamiamy plik kaillerasrv.exe
7. Czekamy, aż w okienku pojawi się komunikat 'Listening on port...'
8. Możemy się podłączać do serwera (nie zamykamy 'czarnego okienka')

To chyba tyle. Serwer najlepiej postawić u osoby z najlepszym uploadem.
Awatar użytkownika
sla82
Student
Student
Posty: 64
Rejestracja: 20-03-2009, 15:27
Lokalizacja: Kraków
Ogrywam: mk, ssf4ae
Kontakt:

Re: HKaillera - Poradnik

Post autor: sla82 »

Super Sub0 - to też przetestujemy. Wielkie dzięki!

EDIT: zrobiłem jak napisałeś, tylko teraz nie wiem jak podłączyć się pod ten server w mame. Przekierowanie dla portu na routerze mam ustawione (łączyłem się już P2P i nie było problemu).

Rozumiem, że w MAME wybieram "Client" i podaje swoje ip? Robiłem tak i wiszę na "connecting".

Server jest odpalony i jest na słuchaniu.

EDIT 2: Ok, wiem, że jak sam mam się połączyć ze sobą to ja muszę wpisywać moje lokalne ip. Muszę jeszcze sprawdzić jak ma się łączyć osoba z zewnątrz.

EDIT 3: nie można się ze mną połączyć z zewnątrz - jak zmieniam parametr Public na 1, czyli powinienem być widoczny na liście serverów kaillery, to nie jestem. Narzuciłem też w pliku konfiguracyjnym moje ip (to widoczne na zewnątrz) i nie pomaga. Sam się łączę z tym serverem poprzez podanie ip przypisanego przez router (na routerze mam ustawione przekierowanie dla portu 27888 na to moje lokalne ip).

EDIT 4: Już znalazłem błąd - walnąłem się w ustawieniach routera - miałem port 27886 zamiast 27888. Wszystko działa poprawnie.

EDIT 5: No i jest problem. Server jest widoczny na liście serverów, ale nie można się z nim połączyć - również jak się podaje ip z ręki :/

EDIT 6: Włączyłem na routerze DMZ i wskazałem adres ip hosta mój ip laptopa i zaczęło śmigać (póki co można się połączyć z moim serverem z listy serwerów kaillery). Teraz jeszcze ostateczny test prywatnego serwera.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ & Tutorials”