Komiksy

Dział dla wszystkich lubiących posłuchać dobrej muzyki, obejrzeć film i zachwycić się sztuką.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Shinhwa
Elite player
Elite player
Posty: 114
Rejestracja: 21-02-2006, 18:07
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Komiksy

Post autor: Shinhwa »

Awatar użytkownika
Yamada
Moderator
Posty: 1956
Rejestracja: 04-03-2006, 01:38
Ogrywam: VF5: Final Showdown
Kontakt:

Re: Komiksy

Post autor: Yamada »

Interesuję się komiksem, nie powiem i chciałem zabrać się za to nieco bardziej pro. Tutaj moje pytanie - jak lepiej rysować komiksy? Ręcznie (klasyczny szkic + tuszowanie) czy może lepsze efekty przynosi tablet (którym wiele rzeczy można wykonać szybciej)?

Bo chciałbym rozpocząć jakiś poważniejszy projekt, ale nie mam tabletu i nie wiem czy ręcznie to nie jest porywanie się z motyką na słońce.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hakuzaijo
Master
Master
Posty: 283
Rejestracja: 27-02-2007, 09:04
Lokalizacja: Z Japonii

Re: Komiksy

Post autor: Hakuzaijo »

To zależy jaki poziom sobą reprezentujesz. Jak jesteś już trochę obeznany, masz wypracowany własny styl, umiesz bawić się cieniowaniem, rastrami, podstawowymi narzędziami oraz chcesz naprawdę porządnie się ,,bawić" inwestuj w tablet. Jeżeli zaś chcesz robić to rekreacyjnie to - z całą odpowiedzialnością tych słów - znam gości, którzy samym ołówkiem, gumką i tuszem umieją robić takie rzeczy, że nawet ,,zawodowcy" (he he) z tabletami i komputerami NASA by wymiękli :D
Tak czy siak - podejmij decyzję na spokojnie; jeżeli wybierzesz opcję z tabletami bierz te z ,,wyższej półki". 500 złotych w cenie robi różnice ;).
Nowa, kuźwa, mania :/ Widzicie poniżej :3
-------------------------------------------------------
nihonsun.net - wbijać tu panowie; wbijać;)
Awatar użytkownika
KRELIAN
Junior Admin
Posty: 2343
Rejestracja: 23-02-2006, 17:37
Lokalizacja: ta pewność?
Ogrywam: Tenchu: Burning Shadows,Ronin Blade Crusade,Gex Origins
Kontakt:

Re: Komiksy

Post autor: KRELIAN »

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś Kati pracowała przy tworzeniu komiksów, więc ja bym się do niej zgłaszał.
Obrazek

https://www.change.org/p/from-software- ... on-the-ps4 - wejdź i podpisz jeśli czekasz na powrót 'starego, dobrego Tenchu' na PS4!!!!
Awatar użytkownika
Yamada
Moderator
Posty: 1956
Rejestracja: 04-03-2006, 01:38
Ogrywam: VF5: Final Showdown
Kontakt:

Re: Komiksy

Post autor: Yamada »

Kasia chyba zasuwa na tabecie, aczkolwiek nie powiem - widziałem na żywo kilka jej prac ołówkiem (z tym, ze były to szkice, a nie komiksy) :) .
Obrazek
Awatar użytkownika
Argoh
Elite player
Elite player
Posty: 143
Rejestracja: 27-12-2006, 09:10
Lokalizacja: Słomniki

Re: Komiksy

Post autor: Argoh »

Jako fan RPG ostatnio wyczaiłem coś takiego: http://rotflpg.kirtanoffice.com/ a i menele.com
"Why don't you ask the kids at Tinamen Square?"
System of a Down

Game Master: Mag atakuje Gracza 1.
*Mag używa Fire Ball'a
Game Master: Mag zamienia Gracza 1 w popiół.
Gracz 2: No to teraz mamy Barbarzyńce instant...
Awatar użytkownika
Hakuzaijo
Master
Master
Posty: 283
Rejestracja: 27-02-2007, 09:04
Lokalizacja: Z Japonii

Re: Komiksy

Post autor: Hakuzaijo »

Nach, nach... a ja sobie właśnie wchłonąłem Rising Stars i Metropolitana wszystkie zeszyciki in english i żem rad, bo cholernie dobre to komiksy, a przy okazji człowiek język sobie poniekąd szkoli :)
Nom, szykuje się teraz na wszystkie numery Fables (gulp)... będzie ostro :)
BTW czyta ktoś jeszcze jakieś komiksiki czy nic jeno manga i manga, bo miło by było odkurzyć stary topic a i porozmawiać z podobnymi sobie miłośnikami ;) Więc? Mogę liczyć na kogoś ?
Nowa, kuźwa, mania :/ Widzicie poniżej :3
-------------------------------------------------------
nihonsun.net - wbijać tu panowie; wbijać;)
Awatar użytkownika
JJK
Grand Master
Grand Master
Posty: 1332
Rejestracja: 25-02-2007, 18:06

Re: Komiksy

Post autor: JJK »

Kiedyś byłem prawdziwym maniakiem komiksu, a zwłaszcza twórczości Van Hamme'a i Rosińskiego (i Christy ;P), choć czytałem praktycznie wszystko do czego miałem dostęp. Nie jestem już jednak z tym na czasie, choć z Thorgalem jestem ciągle na bieżąco i powiem szczerze koniec 29 zeszytu to dla mnie koniec fabuły (kadry można sobie jeszcze pooglądać ;), choć wolę wcześniejszy styl). A Szninkiel to IMO arcydzieło.
Życie to wojna. Ale nie bezmyślna wojna ze światem, ludźmi, czasem czy śmiercią. To wojna bez użycia ataku i obrony. Jedyna słuszna i szlachetna wojna... wojna z samym sobą.
Awatar użytkownika
Hakuzaijo
Master
Master
Posty: 283
Rejestracja: 27-02-2007, 09:04
Lokalizacja: Z Japonii

Re: Komiksy

Post autor: Hakuzaijo »

Nein, bitte, nein Thorgal to dla mnie porażka. Kiedyś może by i coś było ale...ile można ciągnąć jedną serię i to ,,im dalej, tym gorzej". Chociaż pierwsze paręnaście albumów było całkiem, całkiem... to ta seria jest dla mnie stracona.
Ja to głównie amerykańska i europejska twórczość (Miller, Strażnicy, John Mahfood, Wanted, Romita JR., Vertigo etc.) ale Polska scena to też, oczywiście. Śledziu, Krl, Tortur, Jeż Jerzy, Termos, 48 stron itd. Dziecko wychowywane na Produkcie wie co dobre ;) Poza tym czytam regularnie Wizarda więc wiadomo co i jak się kręci w światku (#200 najnowszy numer wymiata :3)
Fables - miodzio. A Fairy Tales to noskiem wciągnąłem :) Spider man jako czerwony kapturek - why not, he he...

A Szninkiel - massive.
Nowa, kuźwa, mania :/ Widzicie poniżej :3
-------------------------------------------------------
nihonsun.net - wbijać tu panowie; wbijać;)
Awatar użytkownika
JJK
Grand Master
Grand Master
Posty: 1332
Rejestracja: 25-02-2007, 18:06

Re: Komiksy

Post autor: JJK »

Co jak co, ale Thorgal to też komiks europejski ;) (we Francji i Belgii ma więcej fanów niż w Polsce). Co do "ile można ciągnąć jedną serię" to pewnie ci chodziło bardziej o "jak długo...", bo są tasiemce kilkuset zeszytowe, które zawierają w sobie 80% "wypełniacza". Czytając Thorgala ani razu nie czułem, że jest sztucznie przedłużany... no przynajmniej do 30 zeszytu (kompletna niewybaczalna tandeta). Mnie wychował Asterix, Lucky Luke, Kleks, Kajko i Kokosz, Tytus, Romek i A'Tomek, Hugo (od Bedu), Thorgal, Yans, Rork, komiksy Baranowskiego itd. (Marvela i DC nie trawiłem) Kiedy Produkt wylądował w kioskach byłem już w drugiej klasie liceum i miałem co innego w głowie ;). Jeża Jerzego skubnąłem nieco przy okazji Ślizgu (to taki jakby przełomowy komiks). Nowa fala komiksu nie miała już wg mnie tego samego beztroskiego klimatu.
Życie to wojna. Ale nie bezmyślna wojna ze światem, ludźmi, czasem czy śmiercią. To wojna bez użycia ataku i obrony. Jedyna słuszna i szlachetna wojna... wojna z samym sobą.
Awatar użytkownika
Hakuzaijo
Master
Master
Posty: 283
Rejestracja: 27-02-2007, 09:04
Lokalizacja: Z Japonii

Re: Komiksy

Post autor: Hakuzaijo »

No dobra, tu mnie masz. Thorgal rzeczywiście jest bardziej europejski niż polski (cokolwiek by to brzmiało) jednak pomimo swej popularności, nie czuję do niego mięty. Co zaś naszego ryneczku: oczywiście Papcio Chmiel, Kajko i Kokosz, Asterix, Tm-semic - człowiek dorastał na tym (hłe hłe, a podpis Chmiela z dedykacją udało mi się wyrwać :D). Co do młodych, nie przekreślałbym ich - KRL, Jeż Jerzy, Wilq - kozaki, nowe kierunki wyznaczyli, a przynajmniej pokazali że nasz wsiowy rynek może coś być wart. Jakby nie patrzeć, wiele nowych spółek komiksowych weszło do gry tylko dlatego, że zauważyli, że ,,coś się zmienia". Póki co jest źle, ale już nie tragicznie. Jak z konsolami, może powoli dorastamy do tego, że a) komiks to wysokowartościowy biznes b)konsole nie tylko są dla małych dzieci.
Niemniej, a Sin City, Strażnicy, Fables (polska edycja) - klasyki, ale mamy je, a to już coś znaczy.
A DC to ja też nie trawię (poza LOBO :) ) zaś Marvel, ech... cała młodość praktycznie. I nie mówię tu o słabych zapychaczach (polska saga klonów, kapitan ameryka wilołakiem) lecz o dobrych historiach (civil war, world war hulk, brand new day; serie ultimate) .
A BTW biorę się tera za Wanted (w przerwie od Fables) bo, co jak co, w tym roku premiera filmowa, więc komiks należałoby znać ;)
JJK a aktualnie coś z neta poczytujesz czy mała stagnacja nastała?
Nowa, kuźwa, mania :/ Widzicie poniżej :3
-------------------------------------------------------
nihonsun.net - wbijać tu panowie; wbijać;)
Awatar użytkownika
Yamada
Moderator
Posty: 1956
Rejestracja: 04-03-2006, 01:38
Ogrywam: VF5: Final Showdown
Kontakt:

Re: Komiksy

Post autor: Yamada »

Mangi są 'upiększane' na kompach?


Komiksy, w sumie jakimś znawcą nie jestem ale Hellblazer jest ok;].
Obrazek
Awatar użytkownika
Hakuzaijo
Master
Master
Posty: 283
Rejestracja: 27-02-2007, 09:04
Lokalizacja: Z Japonii

Re: Komiksy

Post autor: Hakuzaijo »

Yamada pisze:Mangi są 'upiększane' na kompach?
Do kogo teraz ,,pijesz", bo nie wiem?

Hellblazer- no wiadomo, kurna olek, John Constantine i nie ma człowiek pytań :)
A ciotkę Spawna ktoś jeszcze czyta? Bo dla tych co nie wiedzą, LUBIŁEM pierwsze ileś zeszytów + serię Hellspawn, ale historia jest już tak nudna i dziadowsko się wlecze, że...tragedia. NIEMNIEJ ostatnie zeszyty to znowu mały wzrost formy (NARESZCIE). Graficznie robi się miodzio a fabularnie? Gettin' betta' :)
Nowa, kuźwa, mania :/ Widzicie poniżej :3
-------------------------------------------------------
nihonsun.net - wbijać tu panowie; wbijać;)
Awatar użytkownika
Yamada
Moderator
Posty: 1956
Rejestracja: 04-03-2006, 01:38
Ogrywam: VF5: Final Showdown
Kontakt:

Re: Komiksy

Post autor: Yamada »

Tak się pytam czy manga to tylko ołówek i tusz czy też obróbka na kompie.

Byłbym wdzięczny za informację (może być w formie linka) ad. czym, na czym i w jakim formacie najlepiej/najwygodniej rysować komiksy/mangę) bo chciałbym się w to troszkę pobawić.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hakuzaijo
Master
Master
Posty: 283
Rejestracja: 27-02-2007, 09:04
Lokalizacja: Z Japonii

Re: Komiksy

Post autor: Hakuzaijo »

Manga to głównie ołówek, gumka + rastry i inkowanie. Część gości korzysta już z tabletów, bo łatwiej niedoróbki poprawić, mniej czasu to zajmuje itp. ale głównie tablety posiadają animatorzy (i są to do tego SPECJALNE tablety). Większość mangak to tradycja - ołówek, gumka, kawałek papieru, pióra, tusz itd. Ale Komp i skaner być musi, w końcu nie żyjemy w średniowieczu :).
Jak masz kupę czasu i jesteś naprawdę napalony - inwestuj w tablet; jeżeli to chwilowy wybryk, poćwicz trochę tradycyjnie - dojdziesz do wniosku, że jesteś niezły i chcesz to robić, inwestuj w sprzęt.
Poszukaj na byle jakich stronach o rysowaniu, tam ales pisze np . TO albo wbijaj na dowolne forum komiksowe np. to
albo to
Oczywiście to tak bardzo na szybko i pobieżnie ci wyszukałem ale pełno tego w necie. Tam są zazwyczaj bardziej obeznani, oni wiedzą najlepiej; doradzą i pomogą ;)
BTW zapytaj się też jak co gości od stripów komiksowych np. USA, albo ślij mejla do polskich twórców (jeżeli słabo stoisz z angielskim :) ). Wbrew pozorom, większość jest miła i zazwyczaj odpowiada. Jak co, ślij na priv do mnie. Teraz jestem zdeka zajęty, ale mogę dać namiary i bardziej rozbudowaną odpowiedź na twoje pytania (ofkoz jak już nie będę zajęty tak :) )
Nowa, kuźwa, mania :/ Widzicie poniżej :3
-------------------------------------------------------
nihonsun.net - wbijać tu panowie; wbijać;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sztuka, muzyka, film”