Seria FINAL FANTASY

Dla jednych są sposobem na zabicie wolnego czasu, dla innych hobby, a dla jeszcze kogoś innego rozrywką, bez której nie można się obyć. Gry video i konsole - wszystko na ich temat.

Moderator: ModTeam

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zulata
Master of the Shakers
Master of the Shakers
Posty: 68
Rejestracja: 21-11-2009, 12:53
Kontakt:

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: Zulata »

Ahh Final Fantasy.
Pamiętam to jeszcze gdy jako dzieciak słysząc słowa "Final Fantasy" krzywiłem się na samą myśl o jakiejś dziwnej grze. Pech (Szczęście), że dostałem FF9 od kolegi i to co się później ze mną stało przeszło moje wszelkie oczekiwania. Po prostu się zakochałem. Pierwszy raz ( i póki co jedyny ) poczułem to uczucie jakim jest prawdziwa miłośc. To uczucie kiedy to rozstajesz się z ukochaną, bo przeszkadza ci noc, czy też to uczucie jak w podstawówce dzwoni ostatni dzwonek a ty wracasz do ciepłego przytulnego domu, gdzie nie dość, że czeka na ciebie ciepły obiad to wiesz, że spotkasz się ze swoją miłością, że ona czeka na ciebie i chce abyś ją wziął xD i bawił się cały dzień xD hyhyhy.
Gdy tylko zaczynałem grać w FF9 automatycznie w moich oczach ukazywały się te iskierki, ten ogień, który rozpalał me serce i który wręcz płonął gdy oglądałem jedną z kolejnych zapierających dech w piersiach animacji. Nawet ;D pamiętam zapach perfum jakich używała moja mama kiedy to przechodziła koło mnie gdy grałem. Trochę lat później, gdy ponownie użyła tych perfum, od razu przypominałem sobie momenty z FF9.
Gdy podrosłem ;D i stałem się gotowy, to zainteresowałem się innymi finalami. Przeszedłem każdego, poczynając od FF1 na emulatorze do FF-ów takich jak tactics itp. Niezapomniane chwile. Mimo, że tak ubóstwiałem FF9 ( i nadal uważam, że jest najlepszym) to nie ukazał mi on postaci tak ciekawej aby została mą ulubioną. Byłą w nim ofc Freya, jedna z ciekawszych postaci, jednak chyba żadna nie jest w stanie przebić Sephirota - gościa niesamowicie charyzmatycznego. Nie można go nie lubieć, nie jest prostym głównym złym, który powtarza w kółko " Jestem dy best i świat nie ma ze mną szans, a jak ma to trzeba go zniszczyć" tylko jest postacią o wiele bardziej ambitną. Choć trzeba przyznać, że jako fan anime, przyzwyczaiłem się do tego, że Japończycy mają niebanalne pomysły na postacie, czy to te dobre, czy też te złe. Tak czy inaczej Final Fantasy 7 miał genialną fabułę, otoczoną pięknym Futurystyczno - Fantasy światem. Jednak ten z FF9 przypadł mi bardzeij do gustu jako, że jest Baśniowy, Fantasy, a technologia jest tam tylko dodatkiem i fabuła w nim była tak dobra jak w FF7.
Ale to wszystko jest teraz nieważne.
Ważne jest to, że kupiłem sobie kolekcjonerską edycję FF13 ;D i pewnie jutro do mnie dojedzie, co oznacza, że mój plan dnia będzie wyglądał niesamowicie emocjonująco.

Staż -> FF13/Snowboard(dopóty będzie śnieg, później to FF13,FF13,FF13,FF13) ->noc (czasami spanie,czasami FF13) -> Staż -> ... i tak w kółeczko, aż FF13 się skończy i będzie trzeba kupić coś nowego ( jako, że nie jestem kolekcjonerem, tylko lubię sobie grę przejść raz i kiedyś do niej wrócić niż żeby mi obrzydła za wczasu)
Awatar użytkownika
gascan
Friend
Posty: 513
Rejestracja: 13-01-2009, 15:10
Kontakt:

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: gascan »

Ciężko mi określić który FF jest najlepszy, w sumie wszystkie do IX są niesamowite. Odświeżam je sobie często na PSP. Niestety wychodzą teraz często crapy z FF w tytule zwłaszcza na obie konsole Nintendo.
Na DSa polecam remake III i IV.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Zulata
Master of the Shakers
Master of the Shakers
Posty: 68
Rejestracja: 21-11-2009, 12:53
Kontakt:

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: Zulata »

Tak sobie ostatnie odkurzyłem moje gry i znalazłem Finala X i Finala X-2 i sobie pomyślałem, że bym zagrał, ale jako że już nie mam PS2 ;D to mam pytanie. Czy jest teraz jakiś dobry emulator PS2, który spokojnie udźwignie Final X i Final X-2 bez żadnych zgrzytów i który ma w miare przystępne wymagania sprzętowe ? Jak tak to powiedzcie jaki i jak ktoś z was używa/używał to może zrobi mi zrzut ekranu jak ma poustawiane opcje, zeby to wszystko miało ręce i nogi?
Awatar użytkownika
SubZero
Moderator
Posty: 3785
Rejestracja: 14-04-2006, 16:51
Lokalizacja: Myslovitz
Ogrywam: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Kontakt:

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: SubZero »

Zulata pisze:Czy jest teraz jakiś dobry emulator PS2
Aktualnie jest tylko jeden rozwijany emulator PS2, czyli pcsx2. Jakieś tam zalążki emulacji PS2 wprowadzali do pSX ale projekt aktualnie jest w zastoju.
Zulata pisze:który spokojnie udźwignie Final X i Final X-2
Co do X-2 nie jestem pewien, ale X chodzi na 100%.
Zulata pisze:który ma w miare przystępne wymagania sprzętowe
No i tu niestety pojawia się problem, chyba że dla ciebie wymagania na poziomie C2D 3GHz, 4GB ram i GF9800 są przystępne ;)
Awatar użytkownika
mcl
Grand Master
Grand Master
Posty: 682
Rejestracja: 22-05-2008, 12:35
Lokalizacja: znienacka ;>

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: mcl »

SubZero pisze:No i tu niestety pojawia się problem, chyba że dla ciebie wymagania na poziomie C2D 3GHz, 4GB ram i GF9800 są przystępne
Grafa nie jest taka ważna, wystarczy 256mb ramu na niej i obsługa shader 3.0 :) Ramy też, 1GB to podstawa, wszak ps2 miało tylko 32 MB a emulowany sprzet w teori powinien mieć 4x tyle . Co do proca... o ile takie FFX odpalisz dobrze na 3GHZ dwurdzeniowcu( ja na swoim PentiumD odpalilem z predkoscia ok. 50 FPS), tak już w inne gry lepiej mieć coś ponad ten próg( GT4 dla przykładu odpalisz płynnie dopiero przy 2x5GHZ a i tak będzie się krzaczyć na SS Route 5)
Obrazek
Awatar użytkownika
Ana
Friend
Posty: 2114
Rejestracja: 26-03-2006, 20:43
Kontakt:

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: Ana »

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
KRELIAN
Junior Admin
Posty: 2343
Rejestracja: 23-02-2006, 17:37
Lokalizacja: ta pewność?
Ogrywam: Tenchu: Burning Shadows,Ronin Blade Crusade,Gex Origins
Kontakt:

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: KRELIAN »

XIII chyba się ludziom nie podoba skoro w dalszym ciągu cisza.
Obrazek

https://www.change.org/p/from-software- ... on-the-ps4 - wejdź i podpisz jeśli czekasz na powrót 'starego, dobrego Tenchu' na PS4!!!!
Awatar użytkownika
Jo-Jo
Grand Master
Grand Master
Posty: 1458
Rejestracja: 23-02-2006, 18:07
Lokalizacja: ze wszystkąd

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: Jo-Jo »

Wręcz przeciwnie - wiesz jak to jest jak jakiś nowy final wyjdzie - ludzie się nim podniecają jak dzieci wakacjami, lecz dopiero kiedy emocję i hype ochłoną zaczynają trzeźwo na tytuł patrzeć.
Bewildering Impending Spiriting Away ~ Border of Death

You'll be nowhere to be found after your bewildering, indolent spiriting away
My desire becomes to search out those who will never return

https://www.playfire.com/JoJokun
Awatar użytkownika
Fel
Master of the Shakers
Master of the Shakers
Posty: 74
Rejestracja: 17-04-2007, 07:04
Kontakt:

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: Fel »

KRELIAN pisze:XIII chyba się ludziom nie podoba skoro w dalszym ciągu cisza.

Mam 15h gry za sobą i w sumie mieszane uczucia z FFXIII. Gra jest wręcz boleśnie liniowa, dokłądnie jak czytałem w PSX Extreme - każdy dungeon czy lokacja w mieście to wąski korytarz, prościutka ścieżka, którą podążasz, pokonujesz kilka grup przeciwników, oglądasz wstawkę i od nowa - kolejny korytarz, kolejni przeciwnicy, kolejna wstawka. Szczerze? Gdyby nie ten świetnie pomyślany system, prosty w założeniach, ale oferujący sporo możliwości, to gra znudziłaby mi się po trzecim rozdziale. Dzięki niemu walki dają mnóstwo radochy, szczególnie te z silniejszymi przeciwnikami (zwykłe potwory mogłyby być troszeczkę trudniejsze, człowiek nie wciskałby na pałę "Auto-battle"), kiedy trzeba planować, co chwilę żonglować klasami i starać się utrzymać naładowany pasek (świetny patent), bo bez Staggerowania niektórzy bossowie byliby żmudni...
Rozwój postaci jest banalny i cały czas prowadzi nas za rączkę, uproszczono mnóstwo rzeczy (postacie mają tylko po dwa współczynniki!), cała gra sprowadza się do przebiegania korytarzy i walki.
Grafika jest ładna, choć skok jakościowy nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. Ot, to co prezentowała XII plus parę ładnych efektów i podciagnięte do HD. Rajcują za to różne małe szczególiki jak włosy Sazha i Dajha, twarze bohaterów - zwłaszcza zarost i faktura skóry, sposób, w jaki rozkłada się miecz Lightning, mnóstwo widoków w tle, wygląd przedmiotów codziennego użytku - noża, komórki itp. Zawiodłem się trochę na mimice i lipsyncu, myślałem, że będą lepsze. W kwestii designu twórcy popuścili wodze fantazji jeszcze bardziej niż przy XII, tam była jakby mieszanina antycznej architektury i klimatów "Gwiezdnych Wojen", tutaj jest jeszcze bardziej egzotycznie, obco, XII miewała lochy, potwory i oręż pachnące AD&D, świat trzynastki przypomina bardziej sci-fi z książek Carda, Nivena czy Silverberga.
Muzyka jest inna, zupełnie "niefajnalowa" i pewnie ostro podzieli zdania graczy.
Sama historia wydaje mi się... średnia. O ile można ją oceniać po takim czasie gry. Sporo scenek wydawało mi się naiwnych albo wręcz niepotrzebnych, wrzuconych na siłę, byle tylko coś się działo między bohaterami podczas długich przemarszy przez banalnie proste w konstrukcji korytarze... Fabularnie wybitny to ten fajnal nie jest, przynajmniej na razie.
Jeszcze co mi się podobało - że towarzyszący Ci bohaterowie nie idą krok w krok za Tobą - oni biegają sobie po okolicy, zwiedzają, bardzo często komentują to, co się właśnie dzieje - dobra rzecz, buduje klimat!
Myślę, że nawet jeśli nie jest to część na miarę VII czy X to i tak chwała Square-Enix, że w dzisiejszych czasach i przy takich nakładach środków nie bali się podjąć ryzyka i wydać tak innego, kontrowersyjnego fajnala. Może dzięki temu lepiej się sprzeda?
Awatar użytkownika
KRELIAN
Junior Admin
Posty: 2343
Rejestracja: 23-02-2006, 17:37
Lokalizacja: ta pewność?
Ogrywam: Tenchu: Burning Shadows,Ronin Blade Crusade,Gex Origins
Kontakt:

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: KRELIAN »

Ja już teraz mam ok 50 h i nie dziwi mnie, że nikt tu jeszcze nic nie pisze, bo naprawdę ciężko się oderwać od FFXIII. Jest tu po trochu z najlepszych gier square: FFX , FFXII (świat), Xenogears, FFXI , FFXII (system). Jest bardzo liniowo na początku, podobnie z systemem walki, jednak z kolejnymi godzinami dostajemy coraz więcej, by w końcu przekonać się, że okres oczekiwania nie poszedł na marne. Kustomizacje sprzętu to ukłon w stronę Vagrant Story. Fabuła w przeciwieństwie do FFXII rozwija się coraz mocniej, jednak nie będzie tak pamiętana jak FFVII, VIII czy X. Z kolei oddano nam, rewelacyjną encyklopedie nie tylko potworów, lecz także streszczenie najważniejszych wydarzeń z poszczególnych chapterów, historie miejscówek, ludzi, walk - widać, że mocno pracowano nad tym elementem i nie dziwię się, że w tym uniwersum powstaną jeszcze 2 gry. Jest trochę jak w grach Bethesdy - obok głównego wątku jest sporo ciekawych rzeczy do czytania, poznawania i ruszenia wyobraźnią, czego brakowało dotychczas. Rozwój postaci, możliwość staggerów czy rozwiązanie z Eidelonami też jest strzałem w 10. Wreszcie jest Gran Pulse i multum możliwości, przy których makiety zwane mapami świata mogą odejść w zapomnienie. Póki co tyle ogólników dla tych, co mają jeszcze wątpliwości. Za wcześnie żeby dawać ostateczną ocenę, ale w dobie obecnej sytuacji jrpg FFXIII broni się całkiem nieźle ... przynajmniej na PS3 :).
Obrazek

https://www.change.org/p/from-software- ... on-the-ps4 - wejdź i podpisz jeśli czekasz na powrót 'starego, dobrego Tenchu' na PS4!!!!
Awatar użytkownika
Ana
Friend
Posty: 2114
Rejestracja: 26-03-2006, 20:43
Kontakt:

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: Ana »

Xenogears czemu?

A ja gram w FF12Zodiaca bom sknera i szkoda mi kasy na 13 ;P (i czasu brak)
Obrazek
Awatar użytkownika
gascan
Friend
Posty: 513
Rejestracja: 13-01-2009, 15:10
Kontakt:

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: gascan »

Ja zdam się przy 13 na opinię większości. Kupię i zagram ale jak stanieje do 50zł.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
KRELIAN
Junior Admin
Posty: 2343
Rejestracja: 23-02-2006, 17:37
Lokalizacja: ta pewność?
Ogrywam: Tenchu: Burning Shadows,Ronin Blade Crusade,Gex Origins
Kontakt:

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: KRELIAN »

Z Xenogears zapożyczono istotną składową systemu walki. Wraz z postępem gry postaci mają coraz większą ilość ruchów na jedną rundę, jednak wiąże się to z dłuższym ładowaniem paska na egzekucje. Przykładowo na początku Lightning ma 2 ataki , później 3 itd. Im dalej brniemy do przodu tym bardziej poznajemy kolejne składowe systemu. Oczywiście wzorem Xeno nie musimy egzekwować wszystkich ciosów, tylko przerwać trójkątem używając mniej, co w dalszej części stanowi konieczność i każdemu wejdzie w krew przez bezustanną zmianę Paradigm...

System walki jest naprawdę świetnie przemyślany, na początku wszystko wydaje się strasznie ograniczone, ale im dalej tym bardziej dociera do nas, że Square ciągle potrafi wymyślić coś nowego.

W ogóle w FFXIII jest sporo shockerów in plus. Miasta, lokacje są niesprawiedliwie liniowe, by w pewnym momencie zbić nas po twarzy otwartością. Fabuła wydaje się średnio fajna, kiedy nagle wszystko przyspiesza oferując multum twistów, system walki odkrywa się z każdą godziną, misji pobocznych jest multum także fani expienia mogą spać spokojnie.

Wcale nie dziwi mnie "opinia większości" którą pozdrawiam, skoro gra rozkręca się z każdym kolejnym chapterem. Z jednej strony to dobrze, z drugiej nie do końca. Jednak jrpgi już dawno są w dołku (przynajmniej na konsolach stacjonarnych), a ten tytuł pokazuje, że Square jest w stanie jeszcze wycisnąć z siebie dawną świetność. Nie jest to najlepszy FF, ale też feeling w trakcie grania przypomina mi o złotych czasach serii, czego np. nie mogłem powiedzieć o XII, która zawiodła mnie najbardziej ze wszystkich części...

Niedługo napiszę więcej konkretów, a teraz spadam na Gran Pulse :).

BTW. w FFXI można pograć jeszcze do końca tego roku. Później S-E zamyka serwery, także jeśli ktoś jeszcze nie próbował to naprawdę polecam, bo naprawdę szkoda przegapić taki tytuł - nawet ze świadomością, że to MMO...
Obrazek

https://www.change.org/p/from-software- ... on-the-ps4 - wejdź i podpisz jeśli czekasz na powrót 'starego, dobrego Tenchu' na PS4!!!!
Awatar użytkownika
Komandos
Grand Master
Grand Master
Posty: 1615
Rejestracja: 08-12-2006, 21:35
Lokalizacja: Amsterdam
Kontakt:

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: Komandos »

http://thatguywiththeglasses.com/bt/spo ... ew-part-01 - po zjechaniu z góry na dół FF8 Spoony wziął się za równanie z glebą FF10. Fajna recka ;)
Awatar użytkownika
Sylvan Wielki
Grand Master
Grand Master
Posty: 881
Rejestracja: 23-03-2008, 12:52

Re: Seria FINAL FANTASY

Post autor: Sylvan Wielki »

To Edge się ośmiesza, dali FF XIII 5/10 .... -_- Kz2 7/10, nowy Final 5 .... Dramat jakich mało. Gdy tylko przejdę mniej czasochłonne pozycję, to z miejsca celuję w FF tego.

Odsłony kolejne niezwykle mi się podobały, czy to na PSX, czy na PS2 (oraz starszych konsolach), więc raczej pudła nie będzie. Liczę przy tym, że design Omegi (o ile jest) bedzie na modłę tego z FF8/FFX , a nie ważkopodobnego cosia z FF 12.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry video”