Tokusatsu

Kącik miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

Moderator: ModTeam

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JJK
Grand Master
Grand Master
Posty: 1332
Rejestracja: 25-02-2007, 18:06

Tokusatsu

Post autor: JJK »

Zastanawialiście się kiedyś skąd w USA wypłynęły pomysły na takie seriale jak Power Rangers czy Zamaskowany Jeździec (Masked Rider)? Nie nie są to pomysły nikogo tworzącego pod ramieniem Wujka Sama, to jest naleciałość czysto japońska. Power Rangers są zachodnią kopią takiego Kyoru Sentai Zyuranger zaś Masked Rider to nic innego jak zamerykanizowany Kamen Rider BLACK RX. Oczywiście historia ekspansji Super Sentai na rynek zachodni ma swój zaczątek o wiele wcześniej niż poczynania studia telewizyjnego Saban, ale dla nas polaków, ich produkcje są z wiadomych przyczyn najbardziej istotne.
Czym jest Super Sentai nie muszę mówić nikomu, kto miał styczność z wyżej wymienionymi seriami. Telewizyjny odcinkowy film akcji (live action) przedstawiający historię bohaterów, najczęściej nastolatków trenujących wschodnie sztuki walki, posiadających "mistyczne moce" (naturalnie istnieją różne warianty tych "mocy"). Widowisko pełne znamiennych, "oczojebnych" efektów specjalnych (atrybut Tokusatsu) oraz schematycznej, ale miłej dla oka i na swój sposób klimatycznej, choreografii walk. Najbardziej specyficznym elementem takiego show są kolorowe stroje głównych bohaterów, oraz, równie kolorowe, ich środki transportu, które zwykle potrafią się przetransformować w gigantyczne mechy. Białe charaktery w większości przypadków bronią Ziemi przed najeźdźcami z kosmosu, usiłującymi zniszczyć planetę, bądź objąć nad nią władzę. Oczywiście jako że mamy tu do czynienia z produkcją dla dzieci i młodzieży (w Japonii bardzo często oglądaną również przez dorosłych), dobro zawsze triumfuje nad złem, robi to w mniej lub bardziej sensowny sposób, ale zawsze... Tutaj się na chwilę zatrzymam. Nie wiem czy wśród bywalców Honmaru są zapaleni fani Super Sentai, ale mam świadomość że większość zna choćby Power Rangers... Wypowiedzcie się co sądzicie o tym osobliwym elemencie japońskiej popkultury, który również zwojował świat - możecie wziąć pod uwagę Wasz obecny punkt widzenia jak i wspomnienia z młodości.

Super Sentai jest jednym z dwóch głównych kierunków Tokusatsu - o tym drugim, bardziej charakterystycznym dla Japonii opowiem następnym razem... Screeeonk!
Życie to wojna. Ale nie bezmyślna wojna ze światem, ludźmi, czasem czy śmiercią. To wojna bez użycia ataku i obrony. Jedyna słuszna i szlachetna wojna... wojna z samym sobą.
Awatar użytkownika
mg1987
Support
Posty: 753
Rejestracja: 18-11-2009, 09:16
Ogrywam: Jestem otwarty na propozycje

Re: Tokusatsu

Post autor: mg1987 »

Tak, pamiętam jak się kiedyś oglądało Power Rangers ("uwielbiałem" Polsat za reklamy 3 minuty przed końcem odcinka). Amerykańska wersja po n-tym odcinku robiła się po prostu nudna. Wersji japońskiej widziałem tylko jeden odcinek - jako wstawkę w wersji USA (w którymś odcinku Rangersi oglądali go w telewizji) i muszę stwierdzić, że amerykanie u siebie mają znacznie więcej walk (słyszałem, że twórcy oryginału byli odrobinę zszokowani tym co zrobiono z ich dziełem).
Awatar użytkownika
gascan
Friend
Posty: 513
Rejestracja: 13-01-2009, 15:10
Kontakt:

Re: Tokusatsu

Post autor: gascan »

Jak lubicie te klimaty koniecznie zagrajcie w Kamen Rider Climax Heroes OOO na wii z tym, że to jest tylko po japońsku i jest to najnowsza część tej serii(dostępna też na psp).. Ale imo lepiej sięgnąć po poprzednią co wyszła w USA i się nazywa Kamen Rider Dragon Knight to ten sam silnik tylko na rynek amerykański i właśnie z bohaterami z amerykańskiej wersji serialu. Te gry można bez problemu emulować na PC. Są to imo świetne bijatyki, miałem nawet recenzje skrobnąć ale kogo w sumie to obchodzi. Oprócz głównego trybu versus są walki versus z zadaniami i misje w stylu beat em up. Zobaczcie na youtube gameplay.

(Pierwsza część wyszła na PS2 nazywa się "Kamen Rider Climax Heroes" ale jest biedna.)
ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Japonia”