Tutorial do Mame32 0.64

Zanim o coś zapytasz przeczytaj dokładnie.

Moderator: ModTeam

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aserot
Support
Posty: 1900
Rejestracja: 23-02-2006, 17:50
Lokalizacja: Silent Hill
Ogrywam: kof 2k2, VF5 (ps3)
Kontakt:

Tutorial do Mame32 0.64

Post autor: Aserot »

Pomoc w konfiguracji Mame:

Zacznijmy od najważniejszego macie tutaj link do mame32 0.64 najpopularniejszej wersji do gry online. Teraz należy stworzyć katalog w którym będziemy przechowywać romy gier ( nie należy ich rozpakowywać ). Nastepnie odpalamy Mame i klikamy w options wybieramy opcje Directories… powinno otworzyć się nowe okno tak jak na tym screenie. Wybieramy opcje ROMs i ustawiamy ścieżkę do katalogu który stworzyliśmy wcześniej ( jeśli ktoś korzysta z inny emulatorów Kawaks, Final Burn może ustawić ścieżki do katalogów z romai z tych emulatorów). Jeśli dodacie jakoś grę do zawsze należy odświeżyć listę dostępnych gier wystarczy nacisnąć F5.

Konfiguracja klawiszy w Mame32:

Jeśli zamierzasz grać na padzie ( a kto nie zamierza ) należy najpierw wejść do Optios następnie Default options otworzyć zakładkę Controllers i zaznaczyć opcje Use joystick ( jak tu ). Do samej konfiguracji klawiszy należy uruchomić grę jak już się uruchomi naciśnij 'P' by włączyć Pause a następnie 'Tab' powinno pojawić się okienko takie jak .tutaj mamy w nim dwie opcje ustawienia klawiszy Input (general) i Input (this game)

Input General: ustawienia klawiszy funkcyjnych emulatora oraz klawiszy gry dla wszystkich systemów jakie można odpalić na mame.


Input This game: ustawienia klawiszy wyłącznie dla tej gry.

Uwaga można przypisać więcej niż jeden klawisz pod dany przycisk (więc jeśli przez przypadek popełnicie błąd należy nacisnąć 'Enter' i potem 'Esc' powrócisz wtedy do ustawień z Input General dla danego przycisku.


Konfiguracja Dipswichy:


Teraz ze względu na to że największe szanse na turniej ma MvsC omówię ustawienia Dip Switcha dla fighterów ze stajni Capcom właśnie na przykładzie MvsC (w reszcie tytułów opcje te są prawie takie same). Na wstępie mówię żę te ustawienia nie są wymagane do sprawnej gry online ale wydają mi się konieczne.

Po uruchomieniu MvsC naciśnij F2 powino się otworzyć menu ( screen ) w nim wybieramy pozycje 7 Configuration-> Game w tym menu należy zmienić opcje 6 Event na 1 Match dzięki temu po starcie gry włączy się od razu tryb VS i po skończonym pojedynku obaj gracze mogą zmienić zawodnika (normalnie gracz który wygrywa musi grać dalej tym samym fighterem). Opcje 7 Game Speed przestawmy na Turbo 1 (nie trzeba tracić czasu na wybór prędkość podczas gry, a z doświadczenia wiem, że większość graczy wybiera właśnie Turbo1). Jak już wszystko zmienimy dajemy exit potem save & exit i potem wal w F3 i graj ile możesz. UWAGA w tym menu poruszasz się za pomocą klawiszy sterowania z danej gry.

Jeżeli chodzi o fightery z systemu Neo Geo tu sprawa wygląda nieco inaczej wystarczy zmienić system za ARC na Home i mamy normalnie dostęp do options i VS. Jak odpalisz grę z Neo Geo np. KoF;a naciśnij 'Tab' w menu wejdź do Dip Switches i zmień opcje Machine Mode z Arcade na Home zamknij menu ('Esc') następnie naciśnij 'Lewy Shift + F10' (tylko w Mame32 0.64) jak wyskoczy potwierdzenie "Dipswitch changed"; naciśnij 'F3' i już gotowe.

WAŻNE INFO
By rozpocząć grę online rozwijamy menu File i wybieramy opcje Play network game... ( proszę nie pytać czemu to tu napisałem :) )
Wszystkie przyciski zaznaczone tym kolorem działają na podstawowej konfiguracji klawiszy funkcyjnych mame.
Ustawienia dipswichy działają na waszym kompie cały czas, lecz podczas gry online trzeba ustawiać je za każdym razem niestety.
By grać na grach z systemu Neo Geo potrzebny jest jeszcze BIOS który należy umieścić w tym samym katalogu co romy gier.


Mam nadzieje że wyjaśniłem tu wszystkie ważniejsze aspekty gry online w bijatyki za pomocą mame32 0.64 miejcie na uwadze że to mój pierwszy tutorial i wiem że nie jest doskonały więc piszcie wszystkie uwagi i zastrzeżenia.

[ Dodano: 2006-04-21, 02:27 ]
Nie wiem czemu link do Mame32 który zamieściłem w turtorialu nie działa wpiszcie poniższy adres w waszej przeglodarce powinno zacząć pobierać odrazu.

http://www.anti3d.com/dl/mame32k0.64en.zip
Ostatnio zmieniony 04-02-2007, 21:27 przez Aserot, łącznie zmieniany 2 razy.
Nikt nie wie, gdzie był człowiek, zanim się urodził, ale kiedy już się urodzi, dość szybko odkrywa,
że przybył z skasowanym biletem powrotnym.
Awatar użytkownika
ChUmB@
Elite player
Elite player
Posty: 142
Rejestracja: 02-04-2006, 22:31
Lokalizacja: Bielsko

Re: Tutorial do Mame32 0.64

Post autor: ChUmB@ »

jeżeli ja np gram na mame to moge grać z kimś przez neta kto gra dzięki epsxe 1.52?
Awatar użytkownika
Aserot
Support
Posty: 1900
Rejestracja: 23-02-2006, 17:50
Lokalizacja: Silent Hill
Ogrywam: kof 2k2, VF5 (ps3)
Kontakt:

Re: Tutorial do Mame32 0.64

Post autor: Aserot »

Nie bardzo mame nie obsługje emulacji PSX, to jest emulator systemów acrade.
Nikt nie wie, gdzie był człowiek, zanim się urodził, ale kiedy już się urodzi, dość szybko odkrywa,
że przybył z skasowanym biletem powrotnym.
Awatar użytkownika
ChUmB@
Elite player
Elite player
Posty: 142
Rejestracja: 02-04-2006, 22:31
Lokalizacja: Bielsko

Re: Tutorial do Mame32 0.64

Post autor: ChUmB@ »

czyli można grać z kimś przez neta ale jeżeli tylko przeciwnik też gra na mame32? hmm....
Awatar użytkownika
Aserot
Support
Posty: 1900
Rejestracja: 23-02-2006, 17:50
Lokalizacja: Silent Hill
Ogrywam: kof 2k2, VF5 (ps3)
Kontakt:

Re: Tutorial do Mame32 0.64

Post autor: Aserot »

I tak samo jak na epsxe potrzebne są te same obrazy gier na Mame musisz mieć tę samą wersje roma np MvsC (world) nie zagrasz z kimś kto gra na wersji MvsC (euro).
Nikt nie wie, gdzie był człowiek, zanim się urodził, ale kiedy już się urodzi, dość szybko odkrywa,
że przybył z skasowanym biletem powrotnym.
Awatar użytkownika
ChUmB@
Elite player
Elite player
Posty: 142
Rejestracja: 02-04-2006, 22:31
Lokalizacja: Bielsko

Re: Tutorial do Mame32 0.64

Post autor: ChUmB@ »

a więc na mame moge grać w te same gry co na epsxe tak? już więcej nie truje ;)
a no bo ja kiedyś miałem mame co mi kuzyn przyniósł i przyniósł mase gier jakiś... i tylko jedna działa jakieś wyścigi....
Awatar użytkownika
SubZero
Moderator
Posty: 3785
Rejestracja: 14-04-2006, 16:51
Lokalizacja: Myslovitz
Ogrywam: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Kontakt:

Re: Tutorial do Mame32 0.64

Post autor: SubZero »

ChUmB@ pisze:a więc na mame moge grać w te same gry co na epsxe tak
W te same nie, ale w podobne, jeśli dana gra miała 2 wersje: automatową i konsolową, to wtedy na MAME możesz zagrać w wersję automatową (o ile jest emulowana), a na ePSXe w wersję konsolową (pod warunkiem oczywiście że wersja konsolowa jest na PSX-a). Aha no i oczywiście te dwie wersje nie będą ze sobą kompatybilne :)
I jeszcze mała uwaga "korektorska" - tutorial a nie turtorial (z englisza - tutor - nauczać) :P
Awatar użytkownika
Aserot
Support
Posty: 1900
Rejestracja: 23-02-2006, 17:50
Lokalizacja: Silent Hill
Ogrywam: kof 2k2, VF5 (ps3)
Kontakt:

Re: Tutorial do Mame32 0.64

Post autor: Aserot »

Oki już poprawiam. W sumie ja po polsku kalecze a po angilesku chce pisać :D.
Nikt nie wie, gdzie był człowiek, zanim się urodził, ale kiedy już się urodzi, dość szybko odkrywa,
że przybył z skasowanym biletem powrotnym.
Awatar użytkownika
Kukis
Master of the Shakers
Master of the Shakers
Posty: 94
Rejestracja: 25-02-2006, 20:58

Re: Tutorial do Mame32 0.64

Post autor: Kukis »

wiecie moze jak ustawić mame? po reinstalicji systemu w każdej grze widać piksle, obraz nie jest wygładzony jak przedtem.
Z góry dzięki:)
Awatar użytkownika
SubZero
Moderator
Posty: 3785
Rejestracja: 14-04-2006, 16:51
Lokalizacja: Myslovitz
Ogrywam: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Kontakt:

Re: Tutorial do Mame32 0.64

Post autor: SubZero »

To MAME obsługuje wygładzanie obrazu?
Awatar użytkownika
Kukis
Master of the Shakers
Master of the Shakers
Posty: 94
Rejestracja: 25-02-2006, 20:58

Re: Tutorial do Mame32 0.64

Post autor: Kukis »

wczesniej mialem wygładzony lekko, teraz nie, próbowałem grzebać w ustawieniach i wygładziło w jednej grze ale scanline tez jest;/
Awatar użytkownika
mg1987
Support
Posty: 753
Rejestracja: 18-11-2009, 09:16
Ogrywam: Jestem otwarty na propozycje

Re: Tutorial do Mame32 0.64

Post autor: mg1987 »

Spróbuj może kawaksa albo fba, tam masz więcej opcji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ & Tutorials”