Książki o tematyce japońskiej

Kącik miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

Moderator: ModTeam

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KRELIAN
Junior Admin
Posty: 2343
Rejestracja: 23-02-2006, 17:37
Lokalizacja: ta pewność?
Ogrywam: Tenchu: Burning Shadows,Ronin Blade Crusade,Gex Origins
Kontakt:

Książki o tematyce japońskiej

Post autor: KRELIAN »

Powstała cała masa książek o tematyce KKW więc myślę, że przyda się stosowny temat. Piszemy tutaj o przeczytanych książkach. Polecamy, odradzamy, ewentualnie pytamy gdzie znaleźć określone lub podobne. Ważna jest przede wszystkim tematyka pasująca do omawianego regionu - autorzy czy gatunek literacki mają tutaj mniejsze znaczenie. Na początek podam kilka które przeczytałem i mogę śmiało polecić, jeżeli znacie podobne, a nawet lepsze to nie krępujcie się nimi podzielić.

Paul Varley "Kultura japońska" - początki cywilizacji japońskiej, powstanie i rozwój buddyzmu, teatru japońskiego, opisy najważniejszych bitew w historii kraju, w końcu fascynacja zachodem, aż po wydarzenia współczesne. Czyta się jednym tchem, zaś autor używa przystępnego języka omijając szerokim łukiem akademicki bełkot, dzięki czemu sporo ciekawostek zostaje w głowie.

Andrew Adams "Ninja - niewidzialni zabójcy" - bardzo dobra (choć zbyt krótka) pozycja opowiadająca o zawodzie ninja. Opisy ekwipunku, technik walki, filozofii życia wojowników cienia itp. Czy znikanie, chodzenie po wodzie i zabawa w Tenchu na żywo to prawda czy mit? Ta książka odpowie na wszelkie wątpliwości z tym związane.

Japan Travel Guide by Lonely planet - fachowo napisany przewodnik opisujący praktycznie każdy aspekt życia związany z Współczesną Japonią. Prawie 1000 stron na których w pigułce znajdziemy rozmaite informacje o poszczególnych regionach kraju, historię, opisy najważniejszych świąt, kuchnię, zwyczaje oraz najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca - z pewnością przyda się w trakcie podróży do Japonii ;].

Chris Bradford "Droga wojownika" - początkowo miałem nadzieję na coś ambitnego, ostatecznie okazało się, że to młodzieżowe lekkostrawne czytadło. Outsider wychowywany w niezrozumiałym dla siebie kraju w celu przyszłej zemsty za śmierć najbliższych. W tej chwili wyszedł już 4 tom (u nas 2), ale jakoś nie mam ciśnienia by tego ciągnąć. Jak ktoś ma za sobą niech skrobnie czy warto.

Arthur Golden "Wyznania gejszy" oraz James Clavell "Shogun" - tym razem dwa znane tytuły nie tylko miłośnikom czytania. Szerszy komentarz zbędny, jednak wspomnieć o nich trzeba, bo są znacznie lepsze od wciąż bardzo dobrych filmowych adaptacji.

Na chwilę obecną styknie. Jeśli temat się rozwinie to dodam kolejny stuff.
Obrazek

https://www.change.org/p/from-software- ... on-the-ps4 - wejdź i podpisz jeśli czekasz na powrót 'starego, dobrego Tenchu' na PS4!!!!
Awatar użytkownika
mcl
Grand Master
Grand Master
Posty: 682
Rejestracja: 22-05-2008, 12:35
Lokalizacja: znienacka ;>

Re: Książki o tematyce japońskiej

Post autor: mcl »

KRELIAN pisze:Andrew Adams "Ninja - niewidzialni zabójcy" - bardzo dobra (choć zbyt krótka) pozycja opowiadająca o zawodzie ninja. Opisy ekwipunku, technik walki, filozofii życia wojowników cienia itp. Czy znikanie, chodzenie po wodzie i zabawa w Tenchu na żywo to prawda czy mit? Ta książka odpowie na wszelkie wątpliwości z tym związane.
Nie powiem, zainteresowało mnie to. Spytam się tylko, czy są jakieś darmowe ebooki do tych tytułów, czy są tylko w wersji do kupienia?
Obrazek
Awatar użytkownika
KRELIAN
Junior Admin
Posty: 2343
Rejestracja: 23-02-2006, 17:37
Lokalizacja: ta pewność?
Ogrywam: Tenchu: Burning Shadows,Ronin Blade Crusade,Gex Origins
Kontakt:

Re: Książki o tematyce japońskiej

Post autor: KRELIAN »

Swój egzemplarz kupiłem 2 lata temu w pobliskiej księgarni, ale na szybko przeszukałem sklepy internetowe (wszędzie produkt niedostępny) i widzę tylko na allegro jedną używkę - http://allegro.pl/ninja-niewidzialni-za ... 23812.html . Jak masz w pobliżu to sprawdź także Centrum Taniej Książki lub dowolną bibliotekę.

Pozostałe tytuły również mam/czytałem w wersji papierowej, e-booków generalnie nie uznaje, bo przy kompie nie mam czasu czytać knig (wyjątkiem są opowiadania).
Obrazek

https://www.change.org/p/from-software- ... on-the-ps4 - wejdź i podpisz jeśli czekasz na powrót 'starego, dobrego Tenchu' na PS4!!!!
Awatar użytkownika
mcl
Grand Master
Grand Master
Posty: 682
Rejestracja: 22-05-2008, 12:35
Lokalizacja: znienacka ;>

Re: Książki o tematyce japońskiej

Post autor: mcl »

No właśnie, na komputerze też nie lubię czytać: szybko się oczy męczą...

http://www.budo-sport.com.pl/ninja-niew ... p-414.html
chyba jednak jakiś sklep oferuje tą książkę :)

Wątpie żeby biblioteka miejska miała tą książkę, już szybciej sprowadzę z internetu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ana
Friend
Posty: 2114
Rejestracja: 26-03-2006, 20:43
Kontakt:

Re: Książki o tematyce japońskiej

Post autor: Ana »

Ja od siebie dodam...:

Jolanta Tubielewicz "Historia Japonii" - tej pozycji i tego nazwiska chyba nie trzeba "reklamować"

Generalnie książki pani Tubielewicz, ja w swoich zbiorach mam "Historie Japonii", "Nara i Kioto", "Od mitu do historii Wykłady o Japonii",
Zainteresowanych gospodarką Japonii odsyłam do "Instytucje i wzrost gospodarki Japonii" Anny Ząbkowicz (Wyd UJ), książka wydana w roku 2006 i wymaga aktualizacji w kwestii polityki nowego rządu (zmiana partii rządzącej) i "Siedem kultur kapitalizmu", ale w tej chwili nie pamiętam autora
Obrazek
Smużka
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 07-05-2015, 21:06

Nowe tłumaczenie Jun'ichoro Tanizaki Natsume Soseki

Post autor: Smużka »

Witam!
Niedawno ukazało się tłumaczenie "Pochwały mroku" Jun'ichiro Tanizakiego i "Współczesnej cywilizacji japońskiej" Natsume Sosekiego. Wystarczy wpisać "pochwała mroku" w wyszukiwarkę google. Gorąco polecam, ponieważ są to dwaj autorzy rywalizujący o miano najwybitniejszych pisarzy japońskich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Japonia”