Przygodówki

Dla jednych są sposobem na zabicie wolnego czasu, dla innych hobby, a dla jeszcze kogoś innego rozrywką, bez której nie można się obyć. Gry video i konsole - wszystko na ich temat.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Martins
Grand Master
Grand Master
Posty: 835
Rejestracja: 06-10-2009, 18:04
Lokalizacja: Nowy Sącz
Ogrywam: VF: FS, Mario Tennis, gry multi na PS3
Kontakt:

Przygodówki

Post autor: Martins »

Po konsultacjach z honmarową elitą oraz po wielokrotnych namowach sporej części forumowych bywalców, a także z okazji premiery Tekken Tag Tournament 2, postanowiłem założyć oficjalny temat o grach przygodowych, które generalnie już nie żyją, ale z pewnością maja spore grono wielbicieli na portalu poświęconym bijatykom. Do udzielania się w temacie powinien wszystkich zachęcić fakt, iż przyznanie się lub kłamstwo w kwestii tego, czy grało się chociaż w jedną grę z tego gatunku (nie biorę pod uwagę hybryd) momentalnie funduje ci etykietkę nudziarza, ale także mądrego gościa, więc warto nawet trochę przykoloryzować, żeby ludzie czuli, że mają do czynienia z Einsteinem. Jeśli wszyscy oleją ciepłym ten wybitny temat, założę drugie konto i dalej jakoś pójdzie.... Ewentualnie do pracy zostanie zaprzęgnięty Jarek i wypowie się na temat ukochanej przez niego serii Broken Sword, bądź (być może na siłę) opisze meandry produkcji pod tytułem Jack Orlando. Więc jeśli leży wam na sercu jego los, dajcie mu chwilę wytchnienia i sami coś napiszcie! Powtarzam: etykietka "mądrego gościa" już na was czeka!!!! Więc nie ma sensu dłużej zwlekać, jedziemy z koksem!!! W co gracie? W co graliście? Dlaczego przygodówki (nie mylić z platformówkami) wydane na PSXa są generalnie lepsze od tych PeCetowych? Itp. itd.

P.S. Jeśli masz 1 dzień (urodziłeś się wczoraj) albo 16 lat i nie wiesz o czym rozmawiam, to zapodaj sobie Machinarium z PSstore i zrozum, że masz pecha rodząc się tak późno.

P.S.2 Oczywiście mile widziane są wszelkie TOP 154 ulubionych gier z omawianego gatunku czy dywagacje na tematy typu: miejscówka numer 1243 w grze Y jest zajebistsza od miejscówki 3596 w grze X!!!

Do boju Honmarowicze! Pokażcie, jakie z was mądrale!!!!
Ostatnio zmieniony 26-09-2012, 00:12 przez Martins, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie gram już w przygodówki Point and Click - proszę, męczcie mnie o spary.
Awatar użytkownika
mg1987
Support
Posty: 753
Rejestracja: 18-11-2009, 09:16
Ogrywam: Jestem otwarty na propozycje

Re: Przygodówki

Post autor: mg1987 »

Ja tam w wiele przygodówek nie grałem (Wacki, Machinarium, Samorost 1 i 2, Botanicula, Deponia, The Neverhood, nowy Sam & Max), ale stwierdzam że fajnie jest sobie poklikać pd czasu do czasu.
Ren
Friend
Posty: 368
Rejestracja: 11-06-2006, 02:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przygodówki

Post autor: Ren »

Ja wymienię tylko 2 maksymalne tytuły:


1. Full Throttle
2. Sołtys ! :D
Awatar użytkownika
SFan
Beginner
Beginner
Posty: 14
Rejestracja: 29-09-2010, 20:38
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Przygodówki

Post autor: SFan »

Przygodóweczki, grałem, gram i będę w nie grał zapewne, tak jak w bijatyki(zwykle gram tylko w te gatunki, reszta to raczej wyjątki). W sumie to ciężko byłoby mi napisać jakiś top 10 lub 20 z uwagi na to, że ograłem całą masę tych gier, część już nawet słabo pamiętam, ale postaram się wymienić z grubsza co mi na myśl przyjdzie i w moim odczuciu jest warte zagrania:

- seria Runaway(A Road Adventure, Sen Żółwia, Przewrotny Los). Kreskówkowa grafika, przyjemna muzyka, fabuła wciąga, nie tyle trudna co wymaga niekiedy abstrakcyjnego myślenia co z kolei uwielbiających logiczne rozwiązania może denerwować ale ogólnie do przebrnięcia, mało łamigłówek z prawdziwego zdarzenia, nasza ingerencja ogranicza się głównie do prowadzenia dialogów, szukania przedmiotów i używania(ewentualnego łączenia ze sobą) ich we właściwych miejscach.

- seria Tajne Akta(Tunguska, Puritas Cordis, świeżutkie The Archimedes Code, niedostępne w tej chwili w języku polskim ale widziałem gdzieś już amatorskie spolszczenie). Tutaj również oprawa bardzo ładna, z tym, że grafika już jest zbliżona do realistycznej a nie kreskówkowa, muzyki tu niewiele i nie powala, natomiast spełnia właściwie swoje zadanie, fabuła, mnie wciągnęła nawet bym powiedział bez reszty, ta seria nie jest może jakoś specjalnie wybitna ale jak dla mnie ma to COŚ, zagadki i łamigłówki zwykle logiczne, nie powinny sprawić problemu chociaż tu i tam czasami trzeba ruszyć głową, zwłaszcza jeżeli jest się początkującym graczem w materii przygodówek.

- serii Broken Sword jak zauważyłem nie trzeba bliżej przedstawiać, kreskówkowa grafika, odpowiedni soundtrack, wciągająca fabuła jak diabli, jednak mnie trzecia i czwarta część niezbyt przypadła do gustu, dla pocieszenia powiem, że nadciąga piąta część i jeżeli się nie mylę to ma wrócić do pierwotnej postaci, poczekamy zobaczymy, jednak wierzę w "piątkę", no i jest jeszcze część "2,5", fanowska, moim skromnym zdaniem nieco słabsza od dwóch pierwszych, ale zagrać można, dla fana - trzeba.

- seria Black Mirror, przygodówki z klimatem grozy, naprawdę każda z nich to kawał solidnej gry, pierwsza część z Czech absolutnie mnie kupiła, mimo zmiany studia i obaw, po przewertowaniu informacji o kontynuacjach przejście drugiej i trzeciej części było tylko formalnością, GORĄCO POLECAM, fabuła naprawdę dobra i przemyślana, wchłania jak bagno w jesienne wieczory(które właśnie nadchodzą;)) zagadki w większości logiczne co nie odepchnie również mniej doświadczonych, grafika w jedynce jest jaka jest, w kolejnych częściach trzyma już wysoki poziom jak na przygodówki, muzyka daje radę, cena śmieszna, brać i grać.

Nie mam już zbyt dużo czasu więc napiszę jeszcze kilka tytułów.

Do głowy przychodzą mi:
Post Mortem, Gray Matter, Gemini Rue, seria Blackwell, Resonance, A New Beginning, Lost Horizon, seria Sherlock Holmes(w najnowszego jeszcze nie grałem ale zamierzam), The Whispered World, Jack Orlando(mimo, że w temacie padł tytuł to piszę go ponownie bo uważam, że naprawdę wart jest uwagi), Książe i Tchórz, The Lost Crown, Perry Rhodan(dobra grafika i logiczne zagadki, niezbyt lubię klimaty tego typu ale ogólnie gra nie jest zła), Art of Murder(zwłaszcza Klątwa Lalkarza, polska dobra gra przygodowa) Syberia(dobra, jednak mnie nie za bardzo przypadła do gustu, ale dobra jako przygodówka;)) itd...

Starsze:
Beneath a Steel Sky, Indiana Jones and Fate of Atlantis, BloodNet, Gabriel Knight (1,2,3), Goblins(zwłaszcza 2 i 3 są dobre w moim odczuciu), Future Wars(o ile nie pomyliłem tytułu), Blade Runner i naprawdę wiele innych.

Co do bycia nudziarzem... Wcale tak nie uważam, że granie w przygodówki z miejsca musi świadczyć o tym, że ktoś jest nudnym człowiekiem, to tak jakby mówić, że ktoś do gra w slashery jest psychopatą(przy okazji Ninja Gaiden Sigma wymiata;)) albo ktoś kto gra w horrory jest nawiedzony. Znam osobiście osoby, które grają praktycznie tylko w gry przygodowe i nie różnią się zbytnio od tych "fajnych" ludzi, grających tylko i wyłącznie w "fajne" gry. Nie uważam się też za mądralę,, który wszystko wie i próbuje na siłę się dowartościować graniem w trudne gry, wiadomo, że takie gry wymagają ruszenia głową, ale one również są dla ludzi, spróbujcie, może znajdziecie w nich coś dla siebie, niekoniecznie zamienią Was w ludzi, od których bije nudziarstwem;) Gdybyście znali mnie osobiście, szczerze wątpię żebyście wrzucili mnie do worka z grami przygodowymi:D
Awatar użytkownika
KRELIAN
Junior Admin
Posty: 2343
Rejestracja: 23-02-2006, 17:37
Lokalizacja: ta pewność?
Ogrywam: Tenchu: Burning Shadows,Ronin Blade Crusade,Gex Origins
Kontakt:

Re: Przygodówki

Post autor: KRELIAN »

Z tym gatunkiem (zakładam że mowa głównie o Point n'click) jest jak z jRPGami - nadal wychodzą, ale najlepsze już za nimi. Pomijając takie tuzy jak Broken Sword, Monkey Island, Larry, Myst, Goblinsy, które każdy w temacie skończył, dla mnie najmocniej cenione będzie zawsze rodzime LK Avalon. Takie tytuły jak Klątwa, Władcy Ciemności, Skarb Templariuszy czy wspomniany już Sołtys na zawsze pozostaną dla mnie kultowe, głównie z powodu okrutnie wysokiego poziomu trudności jak na szczyla z podstawówki no i niepowtarzalny nigdy później klimat.

Po wielu latach posuchy odkurzyłem w ciągu ostatnich 3 lat temat w postaci A Vampyre Story, Art of Murder, Chronicles of Mysery, Tajne Akta czy ... Włatcy Móch: Wrzód Na Dópie - od tego ostatniego trzymać się z daleka. Wnioski? To wszystko już było, nie jest tak trudne jak dawniej, bo i człowiek jest mądrzejszy ;].

Z ostatnio skończonych na PS3, które mogą przekonać 'młodzież' polecam Back to the Future: The Game. Nędzne sterowanie, banalne zagadki, ale fabuła to absolutny must have dla fanów filmowej trylogii - jest na tyle dobra, że spokojnie uzupełnia niedosyt po filmie. Drugą, którą męczę aktualnie jest ... Machinarium. Dopiero przy okazji PSN zechciało mi się po to sięgnąć i jestem oczarowany. Nie poziomem trudności, ale KLIMATEM, ambientową muzą no i oprawą - tak sobie wyobrażałem niejednokrotnie świat czytając Dicka czy Asimova- jak dla mnie rewelka i cieszy mnie, że dopiero teraz to odkryłem ;]. W kolejce mam jeszcze odświeżone Monkeye do zaliczenia, ale to pewnie w swoim czasie...
Obrazek

https://www.change.org/p/from-software- ... on-the-ps4 - wejdź i podpisz jeśli czekasz na powrót 'starego, dobrego Tenchu' na PS4!!!!
Awatar użytkownika
Aserot
Support
Posty: 1900
Rejestracja: 23-02-2006, 17:50
Lokalizacja: Silent Hill
Ogrywam: kof 2k2, VF5 (ps3)
Kontakt:

Re: Przygodówki

Post autor: Aserot »

Nie taki wymarły gatunek jak by się wydawało, ale jak już zauważyliście swój złoty okres ma już za sobą tak jak filmy "kung fu". Na pewno wspominałem już tej produkcji na łamach forum, ale przypomnieć nie zaszkodzi. The Whispering World to znakomity przykład co dzisiejsza jakoś grafiki może dać przygodówką Point n'click. Nie banalne zagadki i świetna oprawa, ciekawa fabuła choć może ciut za infantylna.

http://www.gry-online.pl/gra.asp?ID=5906


Co do starych czasów pamiętacie serie "Quest" jeszcze z starej wysłużonej amigi?
Nikt nie wie, gdzie był człowiek, zanim się urodził, ale kiedy już się urodzi, dość szybko odkrywa,
że przybył z skasowanym biletem powrotnym.
Awatar użytkownika
Martins
Grand Master
Grand Master
Posty: 835
Rejestracja: 06-10-2009, 18:04
Lokalizacja: Nowy Sącz
Ogrywam: VF: FS, Mario Tennis, gry multi na PS3
Kontakt:

Re: Przygodówki

Post autor: Martins »

Fanatycy przygodówek, dzięki na odzew!

Mg jak zwykle pojechał niszowo (przez co ciekawie) - Samorost, Botanicula - dzięki Michałowi dowiedziałem się o ich istnieniu. Poza tym Deponia prezentuje się dosyć interesująco.

SFan ostro mnie dokształcił - z wymienionych serii spodobały mi się Runaway i Black Mirror (chociaż do samego klimatu jakoś nie jestem przekonany), Post Mortem, Lost Horizon. Nie wszystko jeszcze obczaiłem, ale niebawem przyjutubiuję zaległości.

Krelian, wyobraź sobie, że założyciel tego tematu i samozwańczy fan przygodówek w jednej osobie nie ukończył żadnej gry z serii Monkey Island - shame on me :zalamany: ...Za Machiarium też się kiedyś zabiorę, jako, że stało się już"konsolowe".

Aserot: screeny z Whispered World chyba sprawią, że się przełamię ( czytaj: zagram na pEcECIE) - pięknie to wygląda - szczególnie fachowo wykonane tło nadające głębi przedstawionemu światu - zajebioza!!!

BTW: Przygodówki fpp też mile widziane z (kultowym dla mnie) Mystem na czele, który niedługo zostanie uwzględniony w wyczekiwanym przez tłumy Zestawieniu Najlepszych Gier Z Tego Gatunku by Martins!!!
Nie gram już w przygodówki Point and Click - proszę, męczcie mnie o spary.
Awatar użytkownika
KRELIAN
Junior Admin
Posty: 2343
Rejestracja: 23-02-2006, 17:37
Lokalizacja: ta pewność?
Ogrywam: Tenchu: Burning Shadows,Ronin Blade Crusade,Gex Origins
Kontakt:

Re: Przygodówki

Post autor: KRELIAN »

Martins pisze:Krelian, wyobraź sobie, że założyciel tego tematu i samozwańczy fan przygodówek w jednej osobie nie ukończył żadnej gry z serii Monkey Island - shame on me :zalamany: ...Za Machiarium też się kiedyś zabiorę, jako, że stało się już"konsolowe".
Monkey to zestaw 2 w 1. Masz w środku klasyk i odświeżoną wersję, także jest czas na nadrobienie.

Machinarium już za mną. Nie sądziłem, że gra będzie aż tak dobra. Polecam czelendż
[Spoiler ]
wygrania 10x z rzędu w Tic-tac-toe na 5 pól
- aż się prosi o taki tur na Honmaru ;].
Obrazek

https://www.change.org/p/from-software- ... on-the-ps4 - wejdź i podpisz jeśli czekasz na powrót 'starego, dobrego Tenchu' na PS4!!!!
Awatar użytkownika
Action
Moderator
Posty: 2042
Rejestracja: 10-07-2006, 19:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przygodówki

Post autor: Action »

Aż trudno uwierzyć, że dopiero teraz powstaje taki temat. :) W każdym razie ostatnio udało mi się ukończyć trzy epizody The Walking Dead jak i dwa epizody Tales From Monkey Island. Dziwna to polityka ostatnio nastała z tymi przygodówkami podzielonymi na odcinki, zaczęło się to chyba od remake'a Sam & Maxa. Gram czekając na fanowskie spolszczenia więc jeszcze troszkę sobie poczekam na kontynuacje zaczętych przygód no ale nieważne, wracając do samych tytułów.

Żywe Trupy to jak nietrudno się domyślić pozycja obowiązkowa dla fanów serialu (3 sezon urywa głowę!). Oprawa jest zachowana w desen komiksu, cel-shading itp. z kolei sama rozgrywka odbiega trochę od zwykłych przygodówek. Nie ma tu za dużo kombinowania, całość skupia się na wyborach i dialogach, które są fundamentem tej gry. Klimat zabija, fabuła świetna, postacie wyraziste, gra się przyjemnie z czystym sumieniem mogę to polecić każdemu.

Podobnie jak Opowieści z Małpiej Wyspy, które wg mnie są tym czym miała być Escape from Monkey Island, ale której to niezbyt wyszło. Pomimo oprawy 3D odbiór jak i humor w niczym się nie zmienił i dalej śmieszy na poziomie trzech pierwszych części. :)



A skoro już jestem w temacie, poznajecie tego pana?

Obrazek

Trwają pracę nad HD modem do tego tytułu. :)
Ostatnio zmieniony 01-11-2012, 02:01 przez Action, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mg1987
Support
Posty: 753
Rejestracja: 18-11-2009, 09:16
Ogrywam: Jestem otwarty na propozycje

Re: Przygodówki

Post autor: mg1987 »

Action pisze:Dziwna to polityka ostatnio nastała z tymi przygodówkami podzielonymi na odcinki
Nie wiem czy to można określić polityką - tak gry wydaje Telltale Games, twórca nowych wersji Sama i Maxa, Monkey Island, Back to the Future i wspomnianego The Walking Dead.
Action pisze:Trwają pracę nad HD modem do tego tytułu.
Ciągle się do tego zabieram, w końcu będzie dobry powód.
Awatar użytkownika
Aserot
Support
Posty: 1900
Rejestracja: 23-02-2006, 17:50
Lokalizacja: Silent Hill
Ogrywam: kof 2k2, VF5 (ps3)
Kontakt:

Re: Przygodówki

Post autor: Aserot »

Action pisze:skoro już jestem w temacie, poznajecie tego pana?
Manny'ego Calavery zawsze swoją drogą jedna z najlepszych przygodóweczek ever z killerską ścieżką dźwiękową.
Nikt nie wie, gdzie był człowiek, zanim się urodził, ale kiedy już się urodzi, dość szybko odkrywa,
że przybył z skasowanym biletem powrotnym.
Awatar użytkownika
JJK
Grand Master
Grand Master
Posty: 1332
Rejestracja: 25-02-2007, 18:06

Re: Przygodówki

Post autor: JJK »

Miałem się już tu wypowiedzieć już dawno, ale ciągle się zastanawiałem co właściwie napisać. Przygodówki to gatunek mocno zakotwiczony na komputerach (przyjmując moje trochę konserwatywne spojrzenie natemat i wysuwając na czoło point-and-click oczywiście), a u mnie konkretnie przeważa staż konsolowy, dlatego nie mam solidnego obycia w tej sferze. Nie oznacza to wcale, że nie lubię i nie mam żadnego pojęcia o tej dziedzinie. Pominę erę mikrokomputerów i Amigi i przyznam się bez bicia, że właściwie pierwszą grą w jaką grałem na PC, była gra przygodowa i to w dodatku moja ulubiona gra przygodowa już na zawsze... a bo co:P?. Sentymenty to ogromna siła, której nie da się podważyć bez argumentu o ogromnym kalibrze, a nawet z takowym jest zajebiście ciężko. W tym przypadku mogę jednak je nawet zepchnąć całkowicie z planu, bo to taki kozak, że się obroni sam, bez żadnej pomocy z mojej strony. No... musi być jakaś podstawa więc wystarczy że podam tytuł. Panie i Panowie - Toonstruck :lol:! To jest gra przy której nie będzie się nudzić żadna istota rozumna (nie rozumna też!). Ma tylko jedną jedyną wadę - mogła by być ździebkę dłuższa, ale i tak jest kup... (ble!) masa zabawy;). No fakt jest druga, ale że to problem wynikający z przypadku w jakim poszedł postęp technologiczny. Otóż, bez we(ge)ter(i)ańskiego blaszaka (486 + karta vga i sblasterek siekiś) z windozą 95 na pokładzie, nie da się jej uruchomić normalnie. Na szczęście ostatnio się sporo zmieniło na scenie retro i przy użyciu pewnego programu można już spokojnie odpalić i cieszyć się zbzikowaną przygodą.

Na drugim miejscu egzekwo wcześniej wspomniane Grim Fandago i Neverhood. Na równi zdrowo szurnięte jak Toonstruck, ale jakoś tak wyszło że ten klimat w przygodówkach najbardziej mi odpowiada. Trzecie miejsce obejmuje zaś dumnie (a jakże) The Fantastic Adventures of Dizzy z, gra która spędzała sen z moich 10-letnich oczu i spaliła 2 zasilacze mojego Pegazusa, który zwał się Fenixem.

Rodzime produkcje? Dodam od siebie jeszcze dwie: Kajko i Kokosz (gra może nie genialna, ale bohaterowie legendarni), Teenagent (na Amidze było tego sporo, ale ta gra musi tu zostać wymieniona, koniec kropka).
Życie to wojna. Ale nie bezmyślna wojna ze światem, ludźmi, czasem czy śmiercią. To wojna bez użycia ataku i obrony. Jedyna słuszna i szlachetna wojna... wojna z samym sobą.
Awatar użytkownika
mg1987
Support
Posty: 753
Rejestracja: 18-11-2009, 09:16
Ogrywam: Jestem otwarty na propozycje

Re: Przygodówki

Post autor: mg1987 »

Teenagenta, po polsku, można za darmo dostać na nowym serwisie CD Projektu - cdp.pl. Jest też na GoGu, ale tam po angielsku.
Awatar użytkownika
KRELIAN
Junior Admin
Posty: 2343
Rejestracja: 23-02-2006, 17:37
Lokalizacja: ta pewność?
Ogrywam: Tenchu: Burning Shadows,Ronin Blade Crusade,Gex Origins
Kontakt:

Re: Przygodówki

Post autor: KRELIAN »

Nie ukrywam, że czekałem na taką przygodówkę od dawna -
Obrazek

https://www.change.org/p/from-software- ... on-the-ps4 - wejdź i podpisz jeśli czekasz na powrót 'starego, dobrego Tenchu' na PS4!!!!
Awatar użytkownika
JJK
Grand Master
Grand Master
Posty: 1332
Rejestracja: 25-02-2007, 18:06

Re: Przygodówki

Post autor: JJK »

Czemu nie? Zwłaszcza że na tym filmiku nie wydaje się być ona czymś pokroju sławetnego Super Noah's Ark 3D czy katechetyczno-kierunkowanych gier z NESa i 3DO, które można albo przeklinać albo wyszydzać. Twórcy chyba chcieli to wszystko przedstawić jak najbardziej na luzie. I możliwe że coś z tego wyszło, bo niektóre teksty są całkiem sympatyczne. Mogliby się jednak bardziej postarać z charakteryzacją głosów w niektórych przypadkach. Grafika może nie jest ładna, ale też nie jest rażąco brzydka. Ścieżka dźwiękowa ok. Tyle wnioskuję z tego jednego filmu.
Życie to wojna. Ale nie bezmyślna wojna ze światem, ludźmi, czasem czy śmiercią. To wojna bez użycia ataku i obrony. Jedyna słuszna i szlachetna wojna... wojna z samym sobą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry video”