ePSXeCutor - z czym to się je :P

Zanim o coś zapytasz przeczytaj dokładnie.

Moderator: ModTeam

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SubZero
Moderator
Posty: 3785
Rejestracja: 14-04-2006, 16:51
Lokalizacja: Myslovitz
Ogrywam: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Kontakt:

ePSXeCutor - z czym to się je :P

Post autor: SubZero »

Jako że pojawiły się pytania o ten jakże przydatny programik postanowiłem nieco przybliżyć jego obsługę :)

---
Aktualna wersja poradnika tutaj: https://www.honmaru.pl/artykuly.php?id=epsxecutor
---

Przede wszystkim co to wogóle jest ePSXeCutor? Jest to tzw. frontend (nakładka) na emulator ePSXe, ułatwiająca jego konfigurację i uruchamianie. Umożliwia posiadanie wielu różnych konfiguracji emulatora (np. do grania online i offline) a następnie uruchamianie ich jednym (no w sumie dwoma :P ) kliknięciem myszki, bez zbędnego grzebania w opcjach emulatora. Można nawet mieć (jak ja) osobną konfigurację dla każdej gry, co w połączeniu z pewną sztuczką (o tem potem) umożliwia bezposrednie uruchomienie wybranej gry bez włączania nawet samego okna emulatora.

Sam programik można pobrać tutaj (plik .zip, ~200 kB).

Po ściągnięciu rozpakowujemy pliki znajdujące się w archiwum do katalogu z emulatorem (tam, gdzie mamy plik epsxe.exe).
Obrazek

Uruchamiamy program ePSXeCutor.exe. Po pierwszym uruchomieniu okno powinno wyglądać tak:
Obrazek

U mnie po konfiguracji wygląda tak:
Obrazek

Teraz wypadałoby utworzyć jakiś konfig :)
Wybieramy menu Configurations->New ePSXe configuration (lub klikamy przycisk New - pierwszy z lewej). Ukaże nam się takie okienko:
Obrazek

Wypełniamy odpowiednie pola:
Name of the configuration: [tu wpisujemy nazwę naszego konfiga i jest to w sumie jedyne wymagane pole]
Bitmap file: [tu podajemy ścieżkę do obrazka, jaki będzie oznaczał nasz konfig]
Comment: [tutaj możemy wpisać dłuższy opis]
'Quickstart' game ID: [tutaj można podać ID danej gry - aktualnie nieistotne]

Po wypełnieniu pól klikamy na przycisk Configure ePSXe i przechodzimy do konfiguracji emulatora dla danej gry.

Na pierwszej zakładce (Plugins) wybieramy z jakich pluginów będzie korzystał emulator:
Obrazek
(zawartość listy może być różna, zależy ona od pluginów jakie mamy w naszym emu).
Mamy do wyboru cztery przyciski:
Activate - powoduje zaznaczenie plugina jako aktywny
Configure - wywołuje okienko konfiguracji danego plugina (nie wszystkie je mają)
Test - testowanie plugina (także nie w każdym pluginie)
About - informacje o danym pluginie (j.w.)

Wybieramy odpowiednie pluginy, i przyciskiem Configure konfigurujemy każdy odpowiednio (do gry online pluginy powinny być powybierane tak jak na obrazku powyżej, przy czym konfiguracja plugina graficznego (Pete's DX6 D3D Driver 1.67 - jedyny, który należy konfigurować) powinna wyglądać następująco:
Obrazek
z naciskiem na opcję FPS Limit: 60).

Następnie przechodzimy na zakładkę Memcards:
Obrazek
i w polu Memcard 1 podajemy ścieżkę (lub wyszukujemy klikając na przycisk ...) do odpowiedniej karty pamięci.

Dalej przechodzimy na zakładkę Options, gdzie ustawiamy konfigurację samego emulatora:
Obrazek
W polu BIOS oczywiście należy podać poprawną ścieżkę do odpowiedniego biosu (plik o nazwie SCPH1001.BIN - w przypadku emulatora ściągniętego z Honmaru znajduje się on w podkatalogu bios katalogu emulatora).
Pozostaje jeszcze tylko kliknąć na przycisk Start ePSXe for pad configuring, co spowoduje uruchomienie samego emulatora w celu ustawienia kontrolera. Po uruchomieniu emulatora wybieramy Config->Game Pad->Pad 1 i ustawiamy klawisze według uznania. Typ pada (pole w prawym górnym rogu) wybieramy Digital Only, a w grupie Rumble (po prawej stronie) wszystkie opcje ustawiamy na None. Drugiego pada nie ustawiamy.

Zakładka Cheats nas nie interesuje.

W końcu klikamy na Close, potem OK i nasz konfig jest gotowy :) (gdyby ikonka konfiga nie była widoczna należy powiększyć okno programu)

Dodatkowe opcje programu:
  • możliwość tworzenia grup konfigów
klikamy prawym klawiszem na polu przy napisie All configurations i wybieramy opcję New group. W okienku:
Obrazek
wpisujemy nazwę grupy (i ewentualnie możemy wybrać jej ikonę) i klikamy OK.
Następnie wybrane konfigurację "przeciągamy" myszką do wybranej grupy i gotowe :)
  • import/eksport konfigów
Aby wyeksportować dany konfig zaznaczamy go, a następnie wybieramy Tools->Export configuration.
Konfig zostanie zapisany do pliku z rozszerzeniem .reg.
Aby zaimportować konfig wybieramy Tools->Import configuration, a następnie wskazujemy plik, który chcemy zaimportować.
Poza tym można także wyeksportować wszystkie konfigi do jednego pliku używając opcji Tools->Export all ePSXeCutor settings.
  • automatyczne uruchamianie wybranej gry bez wyświetlania okna emulatora
Możliwe jest takie ustawienie konfiga, aby po kliknięciu zamiast okna emulatora automatycznie startowała wybrana gra (jednak wymaga to posiadania gry w formie obrazu płyty na dysku twardym).
Aby to osiągnąć należy włączyć ustawienia dla danego konfigu (klikamy prawym na konfigu i wybieramy Quick configure), przejść na zakładkę Options i w polu Cmd line znajdującym się na dole okna wpisać następujący tekst:

Kod: Zaznacz cały

-f -loadbin "sciezka do obrazu"
, gdzie "sciezka do obrazu" to ścieżka do obrazu ( :P ) płyty na dysku (najczęściej plik z rozszerzeniem .bin, .iso lub .img). Dodatkowo odznaczamy pole Start ePSXe GUI. Klikamy na OK i gotowe :) Teraz po dwukrotnym kliknięciu na dany konfig automatycznie wystartuje wybrana gra.
  • tworzenie skrótów do konfigów
Jest to można powiedzieć dodatkowe rozwinięcie poprzedniego punktu. Zaznaczamy wybrany konfig, klikamy prawym klawiszem i wybieramy Create desktop config link. Spowoduje to utworzenie na Pulpicie skrótu, po którego dwukrotnym kliknięciu zostanie uruchomiony ePSXeCutor od razu z wybranym konfigiem. Oznacza to, że w połączeniu z poprzednim punktem automatycznie zostanie uruchomiona wybrana gra. Skrót taki można oczywiście przenieść z Pulpitu w dowolne miejsce.

No i to by chyba było na tyle :)
W razie pytań pytać :D
Ostatnio zmieniony 01-01-1970, 01:00 przez SubZero, łącznie zmieniany 1 raz.
wojmax20
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 29-06-2007, 19:30

Re: ePSXeCutor - z czym to się je :P

Post autor: wojmax20 »

bawilem sie dzisiaj tym emulatorem ktoru opisujesz iii mi nie dziala nie wiem czmu dałem jak pisales gra sie laduje jest ten obraz[sony...........] i tyle nic sie nie dzieje :(

[ Dodano: 29-06-2007, 20:41 ]
Obrazek
Tygrys
Grand Master
Grand Master
Posty: 370
Rejestracja: 24-03-2006, 17:00
Kontakt:

Re: ePSXeCutor - z czym to się je :P

Post autor: Tygrys »

wojmax20 pisze:bawilem sie dzisiaj tym emulatorem ktoru opisujesz iii mi nie dziala nie wiem czmu dałem jak pisales gra sie laduje jest ten obraz[sony...........] i tyle nic sie nie dzieje :(

[ Dodano: 29-06-2007, 20:41 ]
Obrazek
Co najwazniejsze to to ze to o czym mowisz to nie emulator:
Przede wszystkim co to wogóle jest ePSXeCutor? Jest to tzw. frontend (nakładka) na emulator ePSXe
A na reszte to no comments...
Modne się stało "samodzielne myślenie" polegające na ślepym powtarzaniu zasłyszanych bzdur
wojmax20
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 29-06-2007, 19:30

Re: ePSXeCutor - z czym to się je :P

Post autor: wojmax20 »

lol rozumisz bawilem sie ta nakladka i wchodzi mi tylko ten obrazek nie wiem co dalej zrobic a chce tam wmontowac Crash Team Racing.
wader104
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 07-07-2008, 17:22

Re: ePSXeCutor - z czym to się je :P

Post autor: wader104 »

tp wcale nie wchodzi!!! :kwasny:
Awatar użytkownika
SubZero
Moderator
Posty: 3785
Rejestracja: 14-04-2006, 16:51
Lokalizacja: Myslovitz
Ogrywam: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Kontakt:

Re: ePSXeCutor - z czym to się je :P

Post autor: SubZero »

Eeee, kto i gdzie ma wchodzić niby ?
XXX_Kamil_XXX
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 22-11-2008, 19:47

Re: ePSXeCutor - z czym to się je :P

Post autor: XXX_Kamil_XXX »

Tiaaa...wszystko super tylko Bloody Roar 2 mi na tej nakładce nie działa !Może mi ktoś pomóc?
Z Góry dzięki. :padam:
Awatar użytkownika
Action
Moderator
Posty: 2042
Rejestracja: 10-07-2006, 19:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ePSXeCutor - z czym to się je :P

Post autor: Action »

XXX_Kamil_XXX pisze:Tiaaa...wszystko super tylko Bloody Roar 2 mi na tej nakładce nie działa !
A rozwiniesz problem z łaski swojej?
XXX_Kamil_XXX
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 22-11-2008, 19:47

Re: ePSXeCutor - z czym to się je :P

Post autor: XXX_Kamil_XXX »

Dobra to po pierwsze konfiguruje sobie wszystkie ustawienia (PAD'y i takie tam bzdety xD) i po załączeniu konfiguracji każe wybrać plik ISO.Więc wybieram bloody.roar.2.ISO i jest czarny ekran przez resztę czasu włączonego emulatora.
Awatar użytkownika
kemot722
Grand Master
Grand Master
Posty: 1030
Rejestracja: 01-09-2006, 11:04
Lokalizacja: 1 kreska zasięgu

Re: ePSXeCutor - z czym to się je :P

Post autor: kemot722 »

Czarny ekran - Bug Legenda xD

W jednym temacie spróbowałem zrobić listę możliwych okoliczności wystąpienia problemu na przykładzie Tekkena, więc sprawdź TEN TEMAT. Może problem sie rozwiąże...
ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ & Tutorials”