Odpowiedz do tematu
Dragon Ball Z
Autor Wiadomość
Bukorl 
Beginner

Wysłany: 12-07-2014, 20:37   Dragon Ball Z

Hej, zastanawia mnie, czy jest ktoś na tym forum, kto ma/gra/grał w jakąkolwiek część bitki DBZ. Ja na PS2 mam DBZ Budokai Tenkaichi, DBZ Budokai Tenkaichi 2 i DBZ Budokai Tenkaichi 3 (najbardziej rozbudowana). Nie jest to "typowa" bijatyka, ponieważ nie ma tam juggli (no może jakieś tam minimalne by się znalazły) ani pojęć typu "high", "mid" i "low". Walka opiera się na energii Ki. Większość ataków z tej energii korzysta. Standardowo przycisk L2 (jeśli dobrze pamiętam - BAAARDZOOO dawno nie grałem) służy do ładowania tejże energii, choć u niektórych postaci "opcja" ta nie działa. Do takich postaci zaliczamy te prymitywne androidy (kto oglądał anime, ten wie) (np. 18 czy 16). Im Ki ładuje się sama w miarę upływu czasu, lecz najłatwiejszym sposobem dla nich jest ładowanie jej poprzez walkę wręcz (zwykłymi ciosami, nie wymagającymi Ki). Postaci w DBZ Budokai Tenkaichi 3 jest cała masa (ileś-dziesiąt) + ich przemiany (tu znowu - kto oglądał anime, ten wie, w czym rzecz). Grę cechuje możliwość "customizacji" swojej ulubionej postaci. Możemy np. zwiększyć jej pasek zdrowia, polepszyć obronę, atak lub wzmocnić siłę danej umiejętności specjalnej (każda postać ma 3 specjalne ataki, z czego jeden wymagający 100% energii Ki + 2 specjalne techniki, np. Kaioken u Son Goku albo Solar Flare u Krillina). W DBZ chodzi bardziej o taktykę walki (kiedy jakiego skilla użyć, czy walczyć bardziej w zwarciu, czy lepiej na dystans itp.) niż o same comba (tutaj "combami" bywają czasem nawet zwykłe skille, np. seria uderzeń z miecza od Trunksa). Może, gdyby znalazło się wystarczająco dużo zainteresowanych, można by zorganizować jakiś zlot? Oczywiście zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że PS2 jest reliktem przeszłości XD, ale uznałem, iż napisać nie zaszkodzi, jeżeli jest nawet miejsce do tego.

Ps. Bijatyki z Dragon Balla wyszły też na X360 i na PS3 (czy może tylko na X360 ;p), jednak liczba postaci jest tam drastycznie ograniczone (tylko te najpopularniejsze - ok. 20-30). Ponadto system customizacji postaci nie jest tam też tak rozwinięty, jak np. w Budokai Tenkaichi 3.
Pps. Uważam, iz turniej w taką grę mógłby wyglądać bardzo ciekawie, uwzględniając możliwość grania własnoręcznie ulepszonymi postaciami. W grze jednak istnieje kilka bosso-podobnych postaci (np. wszelkiego rodzaju małpy), na których nie można zastosować chwytów, a przy normalnych atakach stoją jak głaz i tylko nieznaczny dmg im idzie (trzeba by w nie ciągle naparzać atakami z Ki, i to tymi najsilniejszymi). Używania takich postaci można by zakazać, gdyby miało dojść do oficjalnego jakiegoś turnieju.

SubZero 
Moderator

PSN ID: subzeropl83
GamerTag: SubZeroPL
P2P Mode: Host & Client
Zagram w: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Steam ID: SubZeroPL
Wysłany: 12-07-2014, 20:45   

Budokai Tenkaichi to nie bijatyka tylko strzelanka tpp. Z bijatyk DBZ na PS2 polecam 'zwykłego' Budokai 3 i Infinite World.

Karate Tradycyjne - Sho Dan

Bukorl 
Beginner

Wysłany: 12-07-2014, 20:57   

@SubZero, nie wiem, czy mamy to samo na myśli. Mi chodziło o to:
http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=9491.
Gdzie nie wpiszesz DBZ Budokai Tenkaichi (1, 2 czy 3), to zawsze jest zakwalifikowane jako "bijatyka", ponieważ można wygrać walkę bez używania umiejętności specjalnych (sam tak nie raz robiłem, ponieważ nie raz łatwiej mi wlepić komuś kombo z bliska niż próbować go trafić Kamehamehą z dala). Pierwsze słyszę, żeby ktoś to nazwał "strzelanką" xD. Pojechałeś z tym teraz...
EDIT: Obczaiłem tytuł, o którym napisałeś, po czym stwierdziłem, iż jest to bardzo podobne do Budokai Tenkaichi (nawet graficznie). Jedyną większą różnicą, jaką zauważyłem (patrząc tylko na screeny z gry) jest to, że w Budokai Tenkaichi MOŻLIWE (ale nie KONIECZNE) jest rozegranie całej walki z dystansu (z racji tego, że kamera ustawiona jest tam zza pleców, a nie w stylu "2D"). Zwykłe Budokai po prostu bardziej przypomina DBZ z PSP albo NDS-a.

SubZero 
Moderator

PSN ID: subzeropl83
GamerTag: SubZeroPL
P2P Mode: Host & Client
Zagram w: Killer Instinct, WWF Wrestlemania, SuperSidekicks
Steam ID: SubZeroPL
Wysłany: 12-07-2014, 21:18   

Może zagraj, a nie oceniaj ze screenów... Jak to kwalifikują na internetach szczerze powiedziawszy średnio mnie interesuje, wypowiadam się z własnego doświadczenia (grałem sporo i w Budokaia i w Tenkaichi).
To, że są do siebie podobne graficznie to jeszcze się zgodzę, ale poza tym systemowo to całkiem inne gry.
Budokai (wszystkie 3 części) ma system normalnej bijatyki 2D mimo tego, że areny i postacie są 3D (patrz taki Street Fighter 4). Nie szukając daleko, z tego co pisałeś grałeś sporo w Tekkena 5 - Budokai to właśnie T5 (mniej-więcej - brak sidestepów) a Tenkaichi to Devil Within (też mniej-więcej, bo DW to typowy chodzony beat-em up).

Karate Tradycyjne - Sho Dan

KaziuJumper 
Użytkownik

PSN ID: KaziuJumper
Zagram w: tekkeny offline
Wysłany: 15-07-2014, 14:39   

na ps3 może w końcu będzie dobry ten nowy który ma wyjść też i na nowe konsole o ile będzie taki jak bt3 oraz tenkaichi tag team z psp gdzie sterowanie jest identyczne w zasadzie jak na ps2, aktualnie zajebisty jest hyper dbz na pc (gra się jak w street fighter), grali nawet w niego na evo, jest już 5 grywalnych postaci: goku, goku ssj, vegeta, gohan i frezer.
Ogólnie to BT3 jak dla mnie najlepiej oddaje realia db (swobodne latanie, ładowanie ki, transformacje, teleporty), comba oczywiście też można robić oraz jest sporo opcji defensywnych