cze
08
2024
0

Marvel’s Midnight Suns – must-play dla miłośników komiksów?

Mało znane gry, które zasługują na więcej uwagi? Jakie przychodzą Wam do głowy? 🤔

U mnie ostatnio takim tytułem okazał się Marvel’s Midnight Suns. Kolejne godziny na liczniku i nadal nie mam dosyć 🔥

Twórcy z Firaxis Games (autorzy świetnej serii XCOM) stanęli na wysokości zadania dostarczając wciągające połączenie gry taktycznej i RPG-a, na którego składa się eksploracja, odkrywanie sekretów, budowanie relacji z postaciami, masa dialogów, rozbudowywanie bazy oraz taktyczne, turowe walki rodem z XCOM i karcianek (w dużym uproszczeniu).

Wiele gier obecnie można opisać jednym zdaniem, przyrównać do czegoś innego. Doceniam twórców Marvel’s Midnight Suns, że poszli swoją drogą. Trudno krótko opisać czym jest ta gra i dlaczego jest fajna, pewnie to też powód słabej sprzedaży i przecen. Tym bardziej zachęcam do sprawdzenia, jeśli lubicie uniwersum Marvela i gra superbohaterska nie musi być dla Was zręcznościowym action-adventure.

Czy są jakieś wyraźne minusy? Grafika, animacje, modele postaci na pewno mogłyby wyglądać lepiej. Robiąc wiele zadań pobocznych, pomijając aspekty gry inne niż kolejne misje i walka, może wkraść się monotonia. Wiele zależy czy będziemy przeplatać różne opcjonalne aktywności wprowadzając do rozgrywki sporo urozmaicenia. Jeśli z tego skorzystacie, gameplay loop może wciągnąć na wiele godzin.

Klimat też bywa bardzo luźny, co niektórym może przeszkadzać. Warto przymknąć oko na trochę infantylne motywy, które, nie oszukujmy się, są często obecne w wielu historiach o superbohaterach. Przykład: świat chyli się mu upadkówi, ale tematem nr 1 na tapecie naszych herosów jest organizacja urodzin jednej z bohaterek. Albo spotkanie klubu miłośników książek :)

Jeśli ten element nie będzie przeszkadzał, stanie przed nami otworem tytuł niesamowicie bogaty w lore, gdzie masa nawiązań, komentarzy, żartów i dialogów stanowi swoistą perełkę w temacie gier opartych o licencje Marvela. Wśród zalet warto też wymienić poświęcenie uwagi postaciom, które często są pomijane w ostatnich produkcjach, np. Ghost Rider czy Blade.

Taktyczne potyczki, szczególnie na wyższych poziomach trudności, oferują realne i satysfakcjonujące wyzwanie. Z kolei eksploracja, dialogi i budowanie relacji z postaciami, okazały się dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Myślałem, że będę te elementy często pomijał, a „maksowałem” w tym zakresie prawie wszystko co się dało. Z plusów wymieniłbym także przemyślane umiejętności bohaterów bardzo fajnie nawiązujące do ich indywidualnych mocy i charakterów.

Nie ma to być recenzja, a raczej wrażenia po kilkudziesięciu godzinach świetnej zabawy, więc daruję sobie dalszą analizę. Gameplay’ów i recenzji w sieci nie brakuje.

Jak widzicie gra mi się bardzo podoba. Jestem już na poziomie kilkudziesięciu godzin rozgrywki i nadal mi mało, Season Pass też przede mną.

Niestety za wielkim serduchem i kreatywnymi umysłami stojącymi za Marvel’s Midnight Suns nie poszła równie wysoka sprzedaż (mimo solidnego marketingu). Być może trudno skutecznie sprzedać pomysł na taką grę do masowego odbiorcy? Wyobrażam sobie, że typowy odbiorca growej superbohaterszczyzny raczej oczekuje gry akcji w stylu Spider-Mana od Insomniac, Batmana od Remedy czy Guardians of the Galaxy od Eidos Montreal. A tutaj taktyczna karcianka + RPG? Brzmi dziwnie i raczej trudno to sprzedać w szybkiej reklamie. Nie pomogły też dobre recenzje i wysoka średnia na Metacritic.

Lubisz gry takie jak Mass Effect, XCOM, może Slay The Spire itp? A przede wszystkim świat Marvela, z naciskiem na komiksy, ewentualnie Marvel Cinematic Universe? Łap śmiało za Marvel’s Midnight Suns, nie zawiedziesz się.

EDIT: Aktualnie trwa spora promocja na PSN, a na PC (Epic Games Store) gra jest dostępna jeszcze przez jakiś czas za darmo.