gru
04
2022
1

Honmaru w wersji 4.0 (2022!)

Od poprzedniej większej aktualizacji designu strony minęło ok. 14 lat. Kawał czasu! Patrząc przez ostatnie lata jak serwis marnieje, zakasałem w końcu rękawy i poczyniłem szereg zmian. Co się zmieniło i właściwie po co?

Jak za starych, dobrych czasów

Jest sobota, trochę po północy. Przed komputerem siedzę od rana. Pisząc ten wpis właśnie zorientowałem się, że zarywam nockę pracując nad nową wersją Honmaru. Niech to! Czuję się jak w pięknych starych czasach, gdzie takie maratony to był standard. Bo jak wiadomo kiedyś to były czasy, a teraz już nie ma czasów. A przede mną jeszcze co najmniej kilkadziesiąt znaków do wklepania… :)

Co nowego?

Nowa wersja poza widocznym desigem ma wymiar techniczny. Obejmuje aktualizację oprogramowania na serwerze, zmiany dotknęły dużej części kodu strony, a forum zostało zaktualizowane do nowej wersji.

Nowy układ to przede wszystkim czytelne, przejrzyste i znacznie bardziej czyste widoki niż poprzednio. W końcu strona i forum doczekały się rzeczywistej responsywności, co oznacza, że możecie Honmaru.pl komfortowo przeglądać na telefonach komórkowych i nie tylko. Zmieniła się też nawigacja i pare innych rzeczy. Zachęcam do „poklikania” i przekonania się samodzielnie.

Część materiałów znajduje się jeszcze w starym układzie i będzie sukcesywnie przenoszona.

Social media, czyli najwiecej dzieje się poza stroną

Nie ma co zakłamywać rzeczywistości. Strony internetowe i fora takie jak Honmaru odeszły w cień. Hobbystyczne „fansajty” ustąpiły miejsca komercyjnym portalom z profesjonalnymi redakcjami, które dostarczają informacji czy publicystyki szybko i skutecznie. Nie bez znaczenia są wszechobecne social media, które napędzają szybkie pochłanianie lekkostrawnych treści.

Nie inaczej jest z nami, gdzie aktywność społeczności ma miejsce głównie poza stroną. Odzwierciedlenie trendu social mediów znajduje się w nowym układzie strony, w postaci szybkiego podglądu i dostęp do np. Discorda (który skutecznie zastąpił IRC-a) czy grupy na Facebooku (która w dużej mierze „wygryzła” forum.

Te i inne udogodnienia w nawigacji, nagłówku i panelu bocznym ;).

Co dalej? Po co ta aktualizacja?

Nie mam złudzeń, że omawiane zmiany przyczynią się do jakiejś większej reaktywacji Honmaru. Czasy się zmieniły, ludzie dorośli, przyszły nowe obowiązki i zajęcia. Nowych przyzwyczajeń korzystania z sieci nie odwrócimy. Same gry także się zmieniły. Cóż za wygodne czasy nowych konsol, sklepów cyfrowych na PC, wszechobecnego trybu online, matchmakingu bezpośrednio w grach, a nawet klasycznych gier na współczesnych platformach. Dobra, bo to temat na zupełnie inną historię, nie o tym miało być…

Abstrahując od sensu zmian, co pasja to pasja, z tym nie wygrasz! Musiałem wreszcie zapewnić poczciwemu Honmaru godną starość. Brzmi to ciekawie w kontekście tego, że w rzeczywistości Honmaru za niecały rok wejdzie w pełnoletność. Tak, dobrze widzisz, 18-stka już za pasem!

Projekt niezmiennie od lat ma charakter czysto fanowski non-profit, zatem nie ma presji na dynamikę rozwoju. Egzystencja na własnych warunkach jest całkiem spoko.

Na zakończenie mały apel. Jeśli masz cień sympatii do niniejszego serwisu i odwiedzasz czasem wiekowe Honmaru.pl, daj znać niżej w komentarzach, na forum lub na naszych „socialach” z Discordem i Facebookiem na czele. Możesz też dopisać się w bazie graczy jeśli nadal grasz w bijatyki :)

Dzięki za przeczytanie wpisu, lecimy dalej i piątka ✋

Wersje strony Honmaru

Na koniec bonus! Zobaczmy jak na przestrzeni lat zmieniała się strona.

Na samym początku była jeszcze pusta strona z czarnym tłem, logiem widocznym poniżej oraz samym poradnikiem do ustawienia Tekken 3 Online (ePSXe + Kaillera). Zasadniczo prawie sam eksport z Worda do HTML :)

Logo Honmaru v0.1. Wyobraź sobie czarne tło z tekstem i screenami i będzie pierwsza zerowa wersja jak znalazł.

Wersje forum Honmaru

Forum w różnych wydaniach i wariantach. Dawno, dawno temu było jeszcze jedno proste forum, którego nawet ja już nie pamiętam, wiec niestety nie mam screena. Warto jednak o nim wspomnieć, bo było początkiem wszystkiego tego co miało nadejść w kolejnych latach :)