lis
24
2006
0

2D Online FAQ – gra online w bijatyki 2D na emulatorach

Aby zagrać w bijatyki 2D systemów arcade będziemy musieli wyposażyć się w odpowiedni emulator. Do najpopularniejszych należą MAME i Kawaks ale mamy też „własny” o nazwie HK2aillera. Poniższy artykuł ma na celu przedstawić ogólny zarys wybranych emulatorów oraz niezbędne czynności konieczne do gry online z obsługą Kaillery włącznie.

(*UPDATE* Alternatywą dla Kaillery i opisanych tutaj emulatorów może być zdobywająca coraz większą popularność platforma 2DF FreePlay.)

Mam nadzieję, że przedstawione tutaj informacje pozwolą Wam wybrać najodpowiedniejszy dla siebie emulator. Jeśli chodzi o mnie to polecam Kawaksa głównie ze względu na niskie wymagania sprzętowe, które pozwalają cieszyć się dobrą grafiką i płynną animacją już na słabszych komputerach.

Pamiętajcie, że obaj gracze muszą korzystać z tego samego emulatora, gdyż różne wersje nie współpracują ze sobą!


1. MAME32k

Multiple Arcade Machine Emulator (w skrócie MAME) jest najpopularniejszym i zdecydowanie najczęściej spotykanym na Kaillerze emulatorem systemów arcade. Będąc na serwerze i korzystając właśnie z niego mamy największą szansę trafić na kompana do gry. Wygodne zarządzanie ROMami, intuicyjna obsługa i wbudowany funkcjonalny czat (dostępny podczas gry, identycznie jak w przypadku HK po kliknięciu klawisza T) to kolejne argumenty przemawiające za tym aby wybrać właśnie MAME.

Wszystkim, którzy zdecydują się giercować na MAME polecam ten artykuł, będący również lekturą obowiązkową dla stawiających pierwsze kroki w świecie emulacji ;)

Pobierz emulator MAME32k 0.64


2. Kawaks

Cechą chatrakterystyczna Kawaksa jest na pewno latwość i intuicyjność obslugi oraz czytelny, przejrzysty czat (domyślnie aktywowany klawiszem Backspace) mniej praktyczny jednak niż w MAME32k. W odróżnieniu od MAME emulator ten wykorzystuje też kartę graficzną a nie tylko sam procesor. Dzięki temu zwiększa się wydajność gier i możemy np. uzyskać lepszą grafikę oraz płynną animację przy mniejszym obciążeniu kompa. Niestety Kawaks jest rzadziej spotykany na Kaillerze niz MAME, mimo to warto samemu sprawdzić jego funkcjonalność w zestawieniu z konkurencją.
Jak ustawić Kawaksa? Nic prostrzego, wystarczy przeczytać ten poradnik.

Pobierz emulator Kawaks


3. Hacked Kaillera Emulator V5

Hacked Kaillera Emulator V5 (w skrócie HK) to zmodyfikowana wersja emulatora MAME. Zawiera szereg ulepszeń m.in. zabezpiecza przed przypadkowym opuszczeniem gry (klawisz ESC) oraz wg zapewnień twórców zwiększa wydajność na słabszych kompach (głównie podczas gry online). Nie będę się tutaj rozwodził na temat szczegółów technicznych HK, ponieważ wszystko można przeczytać w dokumentacji dołączonej do emulatora (plik ReadMe.txt).

Dostępna u nas instalka (thx tom21) nie wymaga żadnego grzebania w configu. Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację po czym nie pozostaje już nic innego jak tylko cieszyć się rozgrywką zarówno online jak i offline.

Nie ma niestety róży bez kolców, większość graczy śmigających na Kaillerze korzysta głównie z emulatora MAME bądź Kawaks. Wniosek z tego taki, że nie pogramy sobie na HK z obcokrajowcami ani innymi starymi wyjadaczami, dlatego uważam, że warto prócz HK wyposarzyć się też asekuracyjnie w inny emulator ;)

Opis podstawowych funkcji oraz instrukcja obsługi HK znajduje się tutaj.

Pobierz emulator HK2aillera V5


 • Gra online – KailleraPrzedstawię teraz wszelkie niezbędne informacje potrzebne do sprawnego posługiwania się Kaillerą, ponieważ to ona – niezależnie od wybranego emulatora – posłuży nam do gry online.
  Pierwszą czynnością po skonfigurowaniu emulatora będzie rozwinięcie menu File i kliknięcie (w zależności od emulatora, kolejno: Kawaks, MAME32k, HK) Start netplay/Play network game/Play Kaillera Game. Naszym oczom ukaże się okno z odświeżającą się listą serwerów. Opis najważniejszych, dostępnych teraz funkcji znajduje się na poniższym screenie:

  Kaillera

  Czekamy na załadowanie listy lub przechodzimy na zakładkę Recent i za pomocą przycisku Connect podłączamy się do wybranego serwera (z pingiem nie większym niż 90/100 ms – jeśli chcesz mieć od razu kilka sprawdzonych, dobrych serwerów w Recent ściągnij instalkę Kaillera Top Servers). Po podłączeniu ukaże nam się kolejne okno i będziemy mieli możliwość założenia własnej gry, dołączenia do już istniejącej lub porozmawiania z innymi graczami na czacie:

  Kaillera

  W przypadku założenia własnej gry musimy poczekać aż ktoś się do nas podłączy. Teraz okno przedstawia się następująco:

  Kaillera

  Życzę przyjemnej gry i do zobaczenia na Kaillerze :)

  Aktualizacja:
  Od kiedy pojawił się klient Kaillera P2P problemy z opóźnieniami i lagami na przeludnionych serwerach to przeszłość. Wystarczy, że jeden gracz ma zewnętrzne IP a komfort gry może być naprawdę wysoki, polecam samemu sprawdzić: Kaillera P2P – download.
  Oprócz tego warto wspomnieć o najwydajniejszym w tej chwili emulatorze CPS3 (SFIII): Final Burn Alpha.

  Sporą nowość stanowią także dwie sprawnie działające platformy do gier: 2DF FreePlay oraz GGPO. Zachęcam do zapoznania się z tymi linkami oraz z porównaniem obu platform dostępnym tutaj.

komentarze na forum


Podziel się

Podobał Ci się ten wpis? Może warto podzielić się ze znajomymi?

Interesuje Cię temat gier?

Nie przegap najciekawszych treści! Dołącz do setek graczy, miłośników bijatyk, zostaw lajka na naszym fanpage’u Honmaru oraz wpadnij na grupę Honmaru FGC.

Jesteśmy obecni na różnych serwisach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia nas na:

Chcesz pogadać luźno w czasie rzeczywistym? Wpadaj na Discorda.