lip
04
2020
0

Wywiad o historii Honmaru na łamach Arcadex Machina

Tekken 3 Online

Jakiś czas temu napisał do mnie Cesaniel (aka ACStriker) z Wenezueli prowadzący bloga o grach i emulacji Arcadex Machina. Zapytał o możliwość przeprowadzenia wywiadu, zainteresowany historią grania online w Tekkena 3. Celem było przedstawić kulisy naszej polskiej społeczności Tekken 3 Online, a później też innych bijatyk online, która prężnie rozwijała się pod szyldem Honmaru dzięki możliwościom emulatorów i wtyczek.

Dla tych młodszych lub niewtajemniczonych tylko powiem, że powszechny tryb online w bijatykach czy w ogóle obecność topowych bijatyk na PC przez długi czas wcale nie była standardem. Kiedyś trzeba było nieźle się nakombinować, żeby pograć online z innymi o ile w ogóle było to możliwe. Mowa tutaj o roku 2005, kiedy to strona Honmaru.pl po raz pierwszy ujrzała światło dzienne, albo raczej po raz pierwszy miała styczność z serwerem :)

Kto mnie zna ten pewnie wie, że w rozwijanie Honmaru wkładałem ogromnie dużo serca i jeszcze więcej czasu i pracy. Nieprzespane noce na kodowaniu, organizacja turniejów, pisanie newsów, pełne zaangażowanie w projekt w każdy możliwy sposób. Z czasem nawet pojawiały się nagrody w turniejach, mieliśmy super redakcję, sporą społeczność graczy itd. Do dziś wszystko co związane ze starymi czasami grania online w bijatyki traktuję z dużym sentymentem. Zresztą ta przygoda po części trwa do dziś, nadal jestem miłośnikiem i graczem Tekkena, choć już oczywiście nie w takim stopniu jak kiedyś. Wiadomo: praca, życie, ale coś tam jeszcze od czasu do czasu na Honmaru się wrzuci :)

Możliwość udzielenia wywiadu była dla mnie ogromną przyjemnością, ale i zajęła całkiem sporo czasu. Nie obyło się bez wielu godzin wspomnień i odkopywania archiwalnych materiałów. Dzięki temu jednak sam przypomniałem sobie i poukładałem w głowie jak to dokładnie było z początkami rozwoju społeczności FGC w kontekście grania online.

Mam nadzieję, że efekt końcowy nie jest przesadzony i dla zainteresowanych tematem okaże się ciekawy.

Miłej lektury i dzięki, że jesteście ✌️

PS. Kto jeszcze nie dołączył do naszej grupy, serdecznie zapraszam: Honmaru FGC 👈


Podziel się

Podobał Ci się ten wpis? Może warto podzielić się ze znajomymi?

Interesuje Cię temat gier?

Nie przegap najciekawszych treści! Dołącz do setek graczy, miłośników bijatyk, zostaw lajka na naszym fanpage’u Honmaru oraz wpadnij na grupę Honmaru FGC.

Jesteśmy obecni na różnych serwisach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia nas na:

Chcesz pogadać luźno w czasie rzeczywistym? Wpadaj na Discorda.