lip
04
2020
0

Wywiad o historii Honmaru na łamach Arcadex Machina

Tekken 3 Online

Jakiś czas temu napisał do mnie Cesaniel (aka ACStriker) z Wenezueli prowadzący bloga o grach i emulacji Arcadex Machina. Zapytał o możliwość przeprowadzenia wywiadu, zainteresowany historią grania online w Tekkena 3. Celem było przedstawić kulisy naszej polskiej społeczności Tekken 3 Online, a później też innych bijatyk online, która prężnie rozwijała się pod szyldem Honmaru dzięki możliwościom emulatorów i wtyczek.

Dla tych młodszych lub niewtajemniczonych tylko powiem, że powszechny tryb online w bijatykach czy w ogóle obecność topowych bijatyk na PC przez długi czas wcale nie była standardem. Kiedyś trzeba było nieźle się nakombinować, żeby pograć online z innymi o ile w ogóle było to możliwe. Mowa tutaj o roku 2005, kiedy to strona Honmaru.pl po raz pierwszy ujrzała światło dzienne, albo raczej po raz pierwszy miała styczność z serwerem :)

Kto mnie zna ten pewnie wie, że w rozwijanie Honmaru wkładałem ogromnie dużo serca i jeszcze więcej czasu i pracy. Nieprzespane noce na kodowaniu, organizacja turniejów, pisanie newsów, pełne zaangażowanie w projekt w każdy możliwy sposób. Z czasem nawet pojawiały się nagrody w turniejach, mieliśmy super redakcję, sporą społeczność graczy itd. Do dziś wszystko co związane ze starymi czasami grania online w bijatyki traktuję z dużym sentymentem. Zresztą ta przygoda po części trwa do dziś, nadal jestem miłośnikiem i graczem Tekkena, choć już oczywiście nie w takim stopniu jak kiedyś. Wiadomo: praca, życie, ale coś tam jeszcze od czasu do czasu na Honmaru się wrzuci :)

Możliwość udzielenia wywiadu była dla mnie ogromną przyjemnością, ale i zajęła całkiem sporo czasu. Nie obyło się bez wielu godzin wspomnień i odkopywania archiwalnych materiałów. Dzięki temu jednak sam przypomniałem sobie i poukładałem w głowie jak to dokładnie było z początkami rozwoju społeczności FGC w kontekście grania online.

Mam nadzieję, że efekt końcowy nie jest przesadzony i dla zainteresowanych tematem okaże się ciekawy.

Miłej lektury i dzięki, że jesteście ✌️

PS. Kto jeszcze nie dołączył do naszej grupy, serdecznie zapraszam: Honmaru FGC 👈