lut
26
2022
0

SOMA (PC, PS4, XONE)

Są tytuły, które lepiej się analizuje, odkrywa kolejne znaczenia i interpretuje, niż rzeczywiście w nie gra. Dla mnie takim dziełem jest SOMA, produkcja od Frictional Games, twórców serii Amnesia. O ile rozgrywka w SOMA mnie rozczarowała (czasem monotonna, a nawet trochę frustrująca – choć to zależy, kto co lubi), tak atmosfera, świat i historia to absolutna czołówka. Polecam rozważyć tryb Safe Mode, który podobno rekompensuje część niedogodności (nie wiem, bo grałem w standardowym poziomie trudności).

Poruszana tutaj tematyka powinna przypaść do gustu, a może nawet poszerzyć horyzonty tym, którzy lubią dywagacje na pograniczu filozofii, moralności, nauki i sci-fi. Jeśli pytania o istotę człowieczeństwa i świadomości, nieśmiertelność, granicę między człowiekiem, a maszyną (SI), to klimaty, które Was interesują, bardzo polecam zapoznanie się z grą.

Nie jest to oczywiście jedyne dzieło, które porusza tego typu zagadnienia, jednak doświadczenie ich w postaci gry, będąc uczestnikiem wydarzeń, przekłada się na inną, ciekawą perspektywę w stosunku np. do książek czy filmów. Warto dać szansę :)

Po ukończeniu całości polecam interpretacje i analizy na YouTube, bo jest szansa, że część motywów pominiecie przy pierwszym przejściu.

Duże spoilery i analiza gry SOMA

[SPOILER ALERT – START]

Kilka przykładów:

[SPOILER ALERT – STOP]


Podziel się

Podobał Ci się ten wpis? Może warto podzielić się ze znajomymi?

Interesuje Cię temat gier?

Nie przegap najciekawszych treści! Dołącz do setek graczy, miłośników bijatyk, zostaw lajka na naszym fanpage’u Honmaru oraz wpadnij na grupę Honmaru FGC.

Jesteśmy obecni na różnych serwisach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia nas na:

Chcesz pogadać luźno w czasie rzeczywistym? Wpadaj na Discorda.