maj
31
2008
0

Historia serii Mortal Kombat

Artykuł napisany przez: Bodzio
Logo Mortal Kombat
MORTAL KOMBAT 1

Od tej gry wszystko się zaczęło. Pierwsza część z serii MK ukazała się w roku 1992 a prace nad nią trwały ok 10 miesięcy. Została stworzona praktycznie przez dwóch ludzi – Eda Boona oraz Johna Tobiasa. MK to gra, która miała się znacznie różnić od innych bowiem twórcy mieli ambitny plan: chcieli stworzyć fotorealistyczne postacie. Nawet jeden z zawodników (Johnny Cage) miał mieć twarz Jean Claude Van Damma. Do wyboru było 7 podstawowych postaci, jedna ukryta oraz bossowie Goro i Shang Tsung. Na końcu rundy można było przeciwnika wykończyć czyli zrobić tzw. Fatala (wyrwać serce, spalić itd.). Na jednej arenie można było strącić przeciwnika z mostu na kolce. Gra odniosła niesamowity sukces na rynku gier komputerowych. Zadziwiała wszystkich swoją wspaniałą (jak na tamte czasy) grafiką, grywalnością oraz przede wszystkim brutalnością. O MK zaczęto pisać we wszystkich czasopismach komputerowych na całym świecie i nawet sami twórcy byli zaskoczeni sukcesem.

MORTAL KOMBAT II

Po odniesieniu sukcesu pierwszej części twórcy natychmiast wzięli się za kolejną część gry na którą przyszło nam czekać ok 12 miesięcy. Gra ukazała się w roku 1993. MKII stał się jeszcze bardziej popularny niż poprzednia część gry. Było więcej postaci, więcej krwi a sama gra była jeszcze bardziej rozbudowana. Postaci było 12 oraz 3 ukryte postacie. Na końcu wieży czekał na nas Kintaro oraz Shao Kahn. Pojawiły się nowe wykończenia: Friendship oraz Babality. Zostały oczywiście Fatality (po dwa na głowę) oraz Pit czyli Stage Fatality do wykonania na 3 arenach. Podobnie jak MK1 gra pojawiła się na automatach i można było w nią grać praktycznie w każdym salonie komputerowym (nieco starsi wyjadacze zapewne pamiętają te czasy). W tym czasie na rynku zaczęły pojawiać się różnego rodzaju gadżety z MK: figurki zabawkowe, czapeczki, koszulki, książki i masa innych rzeczy dzięki czemu seria stała się jeszcze bardziej popularna. Przez wielu graczy MKII uważana jest za najlepszą. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej brutalnych części.

MORTAL KOMBAT 3

Prace nad MK3 trwały 10 miesięcy a gra ukazała się w roku 1995. Moim zdaniem właśnie dzięki tej części seria zawdzięcza sobie tak ogromną popularność i może dlatego, że w tych czasach ukazała się znana konsola PlayStatnion na którą wypuszczono ten tytuł. Niestety, nie wszystkim trzecia część przypadła do gustu bo jak dużo osób mówi „gra straciła na klimacie”. I faktycznie, tym razem można było się pośmiać (fatality były bardziej zabawne niż szokujące) ale właśnie tutaj pojawiła się masa rzeczy, których nie było w poprzednich częściach gry. Nowe wykończenia: Mercy, Animality oraz możliwość wykonywania kombosów. Grafika również uległa znacznej poprawie. Do dyspozycji było 15 podstawowych zawodników, ukryta postać – Smoke – oraz bossowie Motaro i Shao Kahn.

MORTAL KOMBAT THE MOVIE

Gra stała się tak popularna, że po ukazaniu się MK3 został wypuszczony pełnometrażowy film „Mortal Kombat”. Fani MK byli zachwyceni filmem i od razu po premierze pierwszej części, zaczęły chodzić pogłoski o produkcji części drugiej. Film nawiązywał jeszcze do pierwszej części gry MK ale wątki połączone były z kolejnymi częściami.

Pojawił się też film animowany o nazwie MK Początek Wyprawy. Jest on podobny do pierwszej części filmu MK z nieco zmienioną historią.

ULTIMATE MK3 I MK TRILOGY

Fani domagali się kolejnych części gier. Zaczęto przygotowywać ulepszonąą wersję MK3 która ukazała się na automatach oraz Segę Saturn. Wzbogacona jest o kilka nowych postaci oraz aren. Nie odniosła tak wielkiego sukcesu i nie była tak popularna jak…. MK Trilogy. Ta z kolei jest połączeniem wszystkich części MK (MK, MKII, MK3, UMK3). Mamy wszystkie postacie do wyboru z poprzednich części. Są również nowe areny. Pojawiła się również wersja na PC co bardzo zadowoliło fanów. Zarówno w UMK3 jak i MKT jest nowe wykończenie – Brutality.

MK MYTHOLOGIES: SUB-ZERO

Ekipa z Midway poinformowała, że Mortal Kombat 4 jest w produkcji. Jednak zanim gra wyszła, twórcy chcieli stworzyć jeszcze jedną część MK w 2D. Tym razem była to platformówka w której głównym bohaterem był Sub-Zero. Gra różniła się nieco od poprzednich części ponieważ nie tylko walczyliśmy ale poruszaliśmy się wojownikiem po arenach i wykonywaliśmy różne misje.

MORTAL KOMBAT 4

Pogłoski spowodowały sporo zamieszania. Po raz pierwszy twórcy zapowiedzieli, że gra będzie 3D. Prace zaczęto w roku 1996 natomiast gra pojawiła się w roku 1997. O premierze było głośno. Wielkie ciężarówki z napisem „Mortal Kombat 4” w których były automaty z grą jechały w strony salonów po całym USA. O MK4 mówiono nawet w niektórych stacjach telewizyjnych w wiadomościach. Pomimo tego, że MK4 jest grą 3D nie różni się zbyt wiele od poprzednich części. Zdania fanów są podzielone: jedni uważają, że jest o jedna z najgorszych części a inni, że jedna z lepszych. W MK4 przywrócono klimat z pierwszych części. Zostały tylko Fatality i Stage Fatality (Pit). Do wyboru było 15 podstawowych postaci. Gra pojawiła się na wiele platform (automaty, PC, N64, PlayStation).

MORTAL KOMBAT 2 ANNIHILATION

Jakiś czas po ukazaniu się MK4 odbyła się premiera drugiej części filmu – MK 2 Annihilation. Ukazał się w roku 1997. Film (niestety) jest uważany ogólnie za kiepski a przynajmniej gorszy od poprzedniej części. Postacie są z MK Trilogy a historia nawiązuje do trzeciej części gry MK. Co z tego, że więcej postaci, jak film jest „badziewny” – z takimi opiniami często można się spotkać.

MORTAL KOMBAT GOLD

MK Gold ukazał się niedługo po premierze MK4. Dodano 5 nowych postaci (oraz jedną ukrytą) i kilka nowych aren. Była również opcja do wybierania broni. Poza tym niczym się nie różniła od MK4. Gra nie stała się popularna ponieważ pojawiła się tylko na konsolę Dreamcast.

MK SPECIAL FORCES

Twórcy chcieli kontynuować „Mythologies”. Tym razem gra miała być (w przeciwieństwie do MKM: Sub-Zero) 3D. Głównym bohaterem był Jax. Chodziło się po różnych lokacjach i wykonywało misje. Niestety, można śmiało powiedzieć, że jest to najgorsza część gry MK zresztą jest uważana z jedną z gorszych gier na PlayStation bo tylko na tą konsolę się pojawiła.

MORTAL KOMBAT CONQUEST I MK: DEFENDERS OF THE REALM

Serial składający się z 22 odcinków stał się również znany. Ma różne opinie: jedni uważają go za kiepski inni za bardzo dobry. Wyjaśnia historię MK na 500 lat przed turniejem. Pojawiają się znane postacie (oraz dużo nowych) ale całość jest zrobiona tak, aby nie naruszyć zbytnio historii przedstawionej w grze. Wydarzenia ukazane w serialu rozgrywają się jeszcze przed pierwszą częścią gry MK.

Pojawił się również film rysunkowy składający się z odcinków. Niestety w Polsce nie był on wyemitowany ale w USA został dobrze odebrany przez fanów.

MORTAL KOMBAT: DEADLY ALLIANCE

Tym razem przeszło czekać ponad 5 lat na grę. Premiera odbyła się 22 listopada w 2002 roku. MK:DA był ukazany na targach E3 w roku 2002. Została nawet nagrana do MK:DA piosenka „Immortal” w wykonaniu zespołu Adema. Gra całkowicie odróżniała się od poprzednich części. Nowy system sterowania, nowe ciosy, więcej postaci i nowa historia. Do wyboru oddano 21 podstawowych postaci. Z wykończeń zostały tylko Fatality (każda postać po jednym Fatality). Gra pojawiła się tylko na konsole.

MORTAL KOMBAT: TOURNAMENT EDITION

Przyszła kolej na kolejne ulepszenie. MK:TE pojawił się po ok 9 miesiącach po premierze piątej części. Jest to MK:DA tylko na Game Boy Advance. W oryginalnym MK:DA na GBA nie było wszystkich postaci i możliwości. Tutaj mamy wszystkie postacie z MK:DA (oraz jedną dodatkową – Sareena) oraz możliwość gry w kilka osób (jak sama nazwa gry mówi) poprzez połączenie konsolek kabelkiem. Reszta pozostaje bez zmian.

MORTAL KOMBAT: DECEPTION

Szósta część wykorzystała ten sam enginie co Deadly Alliance. Twórcy chcieli dodać te elemanty gry, których brakowało w MK:DA. Było po 2 Fatality na postać oraz nowe wykończenie – Hara-Kiri. Na arenach porozmieszczane były bronie które można było podnieść zyskując tym samym dodatkowy styl walki. Areny były wielopoziomowe a na niektórych były porozmieszczane pułapki, które pozwalały zabić przeciwnika. Dodano nowe mini-gry (Puzzle Kombat oraz Chess Kombat). Po raz pierwszy można było zagrać w MK on-line na konsoli.

MORTAL KOMBAT: SHAOLIN MONKS

Kolejny MK z serii Mythologies. Tym razem powstała bardzo fajna gra z Liu Kangiem i Kungiem Lao w roli głównej. Wędrowaliśmy po różnych światach w czasach MKII. Shaolin Monks był w pełni 3D a system sterowania był bardzo wygodny. Mogliśmy grać z drugą osobą na jednej konsoli a tylko przy pomocy towarzysza dało się wykonać pewne ruchy oraz odkryć niektóre sekrety, których było naprawdę dużo. Podczas wędrówki zdobywaliśmy punkty doświadczenia które można było wymieniać na dodatkowe ciosy i kombosy. Nasza postać z czasem stawała się coraz silniejsza. Oprócz walki z napotkanymi przeciwnikami musieliśmy pokonywać również różnego rodzaju przeszkody. Wykończenia, które mogliśmy wykonywać to Fatality, Brutality oraz Multality (zabijanie kilku przeciwników za jednym zamachem). Do walki mogliśmy wykorzystywać również bronie.

MORTAL KOMBAT: ARMAGEDDON

Miała być to część gry, która zamknie dotychczasowa historię MK. I tak też się stało. Armageddon nadal wykorzystywał silnik jaki był w Deadly Alliance i Deception. Do wybory było najwięcej postaci ze wszytskich części gier MK (łącznie z Trilogy). Niestety postacie miały tylko po dwa style. Nowością była walka w powietrzu oraz nowy system wykonywania Fatality. Po raz pierwszy mogliśmy stworzyć własnego wojownika zaczynając od wyglądu i kończąc na ciosach i stylach walki. Dodano nową mini-grę Motor Kombat.

Oczywiście na tym historia się nie kończy bowiem kolejne tytuły są w fazie przygotowań.