Tekken | Dead or Alive | Street Fighter | Guilty Gear | Virtua Fighter | Mortal Kombat | Melty Blood | Customize-Arena
 
Select language: Honmaru TK3Online in English
Honmaru

Street Fighter EX 4

Data: 27.02.2009 |
przez: gascan

Plakat reklamujący wersję arcadePorównanie najnowszej odsłony Street Fightera do znienawidzonej przez fanów serii EX może wydawać się dużą przesadą. Gra jest świetna ale czy wszystko zagrało? Jednoznacznie odpowiedzieć się nie da w przypadku takiego tytułu. Gry z serii Street Fighter ocenić może tylko czas. Według mnie natomiast kilka nowości przedstawionych nam w IV może się zemścić na tym tytule i to już niedługo.

Street Fighter IV z salonów dopadł nasze czytniki. Hype troszkę opadł, a chciałbym dodać, że takiego hype’u nie miała żadna bijatyka w historii ludzkości. Wchodząc wieczorami na forum shoryuken.com dział Street Fighter przegląda nawet 650 osób, na co dzień najbardziej oblegane działy odwiedza max 100 osób.
Opinie nt. gry znalezione przeze mnie w internecie są w 99% pozytywne, spodziewałem się raczej więcej narzekań typu „Street Fighter EX4”.
Muszę to napisać – po rozegraniu już kilku walk czuć, że ta gra to 3D. Detekcja kolizji, hitboxy, tempo rozgrywki czy ciężar postaci jest charakterystyczny dla bijatyk 3D i ja tak to odczuwam. Najbardziej cała ta fizyka przypomina mi Rival Schools też od Capcomu w którego to zagrywałem się na Dreamcast’cie. Specjale i Ultrasy również podchodzą pod tę grę, co nie jest wielką wadą – Rival Schools to kawał solidnej roboty.

Rival Schools
Street Fighter IV zapłaci wysoką cenę za przejście w 3D – szybko się zestarzeje. Styl graficzny zastosowany w tej grze za 5 lat będzie nas odrzucał, natomiast gdy dzisiaj włączę sobie 17 letniego Street Fightera „dwójkę”, to gra ta wygląda po prostu spoko. To samo w przypadku 3rd Strike’a, gdzie animacja nawet w erze bijatyk BlazBlue czy KoFXII daje radę. Zostawiam oprawę, bo mimo wszystko jest bardzo ładna i design postaci czy aren na dzień dzisiejszy bardzo mi odpowiada.
Nowość w systemie gry czyli „Focus Atack” trochę mnie odstrasza. Żeby efektywnie go wykorzystać potrzeba nieludzkiego manuala i nie mam tu na myśli podpuszczanie wstającego na focusa i po trafieniu zapodania combosa. Chodzi mi o efektywne przerywanie swoich ataków specjalnych focusem w dobrym momencie i odpowiednio zapodając coś po tym. Street Fighter 3rd Strike którego wielu uważało za przekombinowaną część serii jest już bardziej przystępny pod względem systemu, każdy może zacząć grać i próbować parry, w końcu tu liczy się tylko timing, a klepnąć przód na sticku nie jest takie skomplikowane. Niestety Street Fighter 4 nie pozwala graczowi po prostu zasiąść do gry i cieszyć się systemem – tu potrzeba spędzić trochę czasu w Trening Mode.
Starych wyjadaczy zniesmaczy uproszczony imput hadoukenów shoryukenów czy kółek Zangiefa. Natomiast całą masę noobków napotkanych w sieci uradowała ta niecodzienna możliwość spamowania „płonących pięści” Kena, nie zdarza się to na co dzień – w Street Fighter 2 mogło nie wyjść.
Gram w SF IV bo po prostu sprawia mi to wielką frajdę, co by o grze nie pisać jest to nowy Street Fighter. Oczywistym jest, że wielu z nas nie będzie bawił tak jak dwójka czy trójka – no ale ile wtedy mieliśmy lat.

Udostępnij: Udostępnij na Facebook  Udostępnij na Sledziku  Udostępnij na Wykop  Udostępnij na Gadu Gadu Live

 • Junior TLT

  Hmmm.Jak dla mnie wklepanie 2 przycisków na raz , przytrzymanie ich i klepniecie szybko podwójnego przodu to raczej nie problem…Spam w postaci kulek jest do przeżycia przy odrobinie skilla.

 • gascan

  No właśnie tu nie chodzi o omijanie kulek ,a Focus Attack Cancel czyli przerwanie swojego ciosu specjalnego(lub jakiegoś innego) EX Focusem za 2 odcinki paska EX. Polecam spróbować Hard Trial np. Ablem tam widziałem są tego typu zadania.

 • Kemot722

  Jak ktoś jest na nie do bijatyk 3D i wszelkich przejść 2D w 3D, to do każdej udanej produkcji sie przyczepi. To, że komuś nie chce sie nauczyć korzystać z nowego systemu gry, to żaden tutorial, faq czy guide mu nie pomoże.

 • gascan

  @Kemot
  Heh, to nie jest tak że mi się nie chcę korzystać z nowego systemu. Rozegrałem około 250 walk online na Xbox Live. Nikt z moich przeciwników nie użył pełnych możliwości focusa nawet raz. Więc coś w tym jest.
  Jeżeli twierdzisz ,że nie chcę mi się uczyć nowego sytemu zapraszam do gry na xbox live jeżeli masz możliwość oczywiście.
  gamertag: gasc4n

 • Junior TLT

  Focus tak na prawdę sam w sobie jest słaby.A przydaje sie do canselowania.

 • Demitri

  Zastanawia mnie skąd autor wziął informację jakoby seria "EX" była, cytuję:"znienawidzona przez fanów". Skąd inąd wiadomo mi że seria była dość popularna (o czym najlepiej świadczy fakt że wyszły jej aż 3 części), i chwalono ją za zachowanie "feelingu" gier 2d.

Autor
 
Ostatnio na forum
POLECAMY W SERWISIE
Najnowsze komentarze
OBECNE/NADCHODZACE TURNIEJE
NAJNOWSZE PLIKI
HONMARU.PL
ANKIETA
Która serię bijatyk cenisz najbardziej?

Tekken
Dead or Alive
Soul Calibur
Virtua Fighter
Street Fighter
KAILLERA CENTER
BUTTONY
Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl PSEmu.pl - PlayStation Emulation
Geek World – daj się pożreć pasji i rozrywce! Weird Stuff
Mortal Kombat PL XboxArcade.pl
Pixele velmundi.com yacht charter croatia
Backdash Mortal Kombat