gru
12
2017
1

Retrosfera Komputery i Konsole Minionej Epoki – podsumowanie

Retrosfera Komputery i Konsole Minionej EpokiW dniach 18-19 listopada 2017 roku w mojej rodzinnej miejscowości odbyła się impreza pod nazwą Retrosfera Komputery i Konsole Minionej Epoki. Podobnych imprez mogliśmy już doświadczać w naszym kraju wielokrotnie, ale po raz pierwszy grupka entuzjastów postanowiła zorganizować taki event właśnie w Brzegu. Nie zabrakło wielu ciekawych atrakcji, które postaram się opisać w poniższej relacji.

Retrosfera – podsumowanie imprezy

Impreza odbywała się 18 i 19 listopada w godzinach od 12 do 20 w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu. Na pierwszy rzut oka miejsce przeznaczone na organizacje nie wydawało się zbyt duże, jednak było to tylko pierwsze wrażenie. Organizatorzy zadbali o odpowiedni wystrój, plakaty z rozmaitych starszych i nowszych gier oraz – co najważniejsze – o naprawdę pokaźną liczbę retro-sprzętu. Warto tu wymienić chociażby kultowy w polskich domach Commodore 64 na którym dominował Fist Fighter (specjale dół + Fire pamiętam do dziś), rozmaite sprzęty ze stajni Nintendo, Segi, Atari czy też nowszych od Sony lub najnowszych, ale idealnie pasujących do imprezy – SNES Classic Mini. Stanowisk było wystarczająco, aby każdy zainteresowany mógł spędzić chociaż chwilę z kontrolerem w dłoni.

Stanowiska do gry i odpowiednia oprawa to jedna sprawa, ale tak pozytywny odbiór byłby niemożliwy, gdyby nie odpowiednia atmosfera napędzana przez Organizatorów. Otwartość na sugestie odnośnie zasad turniejowych (o których więcej za chwilę), możliwość włączenia dowolnej gry, udostępnienie rozmaitych czasopism o grach dostępnych na przestrzeni lat na polskim rynku czy po prostu luźne rozmowy z odwiedzającymi imprezę to główne składowe, dzięki którym Retrosfera przyciągnęła zarówno osoby pamiętające czasy świetności kultowych już sprzętów, jak również najmłodszych odbiorców, którzy dotąd mogli usłyszeć o niektórych konsolach wyłącznie z opowieści rodziców czy dziadków.

Wspomniałem o turniejach i tutaj kolejny plus dla twórców, gdyż postanowili zorganizować zawody nie w najnowsze tytuły, ale wybrali te kultowe, które święciły triumfy kilkanaście lat temu. W sobotę zorganizowano turniej w Mario Kart na konsolach SNES. Wprawdzie sam w nim nie startowałem, ale z relacji osób wiem, że atmosfera była wyjątkowa, wyzwalając odpowiednie dawki adrenaliny przy każdym zakręcie. Do turnieju przystąpiło 16 osób, a i nie zabrakło atrakcyjnych nagród dla top 3 uczestników.

Turniej Tekken 3 – podsumowanie

W niedzielę przyszedł z kolei czas na turniej Tekken 3. Nie ukrywam, że od zawsze marzyłem o przystąpieniu do zawodów w tę grę offline, gdyż w czasach jej królowania dopiero zaczynałem swoją przygodę z serią. Bardzo liczyłem także na obecność kilku dobrych graczy z okresu jej świetności i choć nie pojawili się wszyscy na których liczyłem, to ogólnie z poziomu jestem zadowolony. Jedynym minusem, którego jednak rozumiem z oczywistych względów była konieczność grania w wersji PAL, przez co rozgrywka była mocno toporna dla osób, które przegrały lata w jedyną słuszną wersję NTSC.

Z racji tego, że Retrosfera nie była nastawiona wyłącznie na zmagania turniejowe, rozgrywki rozpoczęły się dopiero ok. godz. 18 systemem Single Elimination. Do zabawy na dwóch udostępnionych stanowiskach przystąpiło 16 graczy, zaś walki rozgrywane były do dwóch wygranych (każda po 3 rundy). W rezultacie udało mi się dotrzeć do finału grając wyłącznie Mokujinem, którego zamieniłem na Lawa w walce o podium z Tyczorem – reprezentantem starej brzeskiej szkoły Tekkena, którego Lei był bezlitosny dla przeciwników ;]. Finał rozgrywaliśmy do 3 wygranych walk, zaś ostatecznie udało mi się wygrać 3:0. Pomimo wyniku, walki uważam za emocjonujące i wyrównane – jak widać na załączonych poniżej nagraniach, nie brakowało błędów z obu stron oraz akcji „na żyletkach”. Po finale nastąpiło rozdanie nagród, które i w przypadku tego turnieju były na wysokim poziomie. Otrzymałem m.in. gamingową klawiaturę, głośnik Bluetooth, a także pamiątkowy dyplom oraz statuetkę Jina, z której jestem najbardziej zadowolony ;].

Podium:

  1. Krelian (Mokujin, Law)
  2. Tyczor (Lei)
  3. Kosto (Heihachi)
  4. Adi (Yoshimitsu)

Walki:

Organizatorzy już teraz planują kolejne inicjatywy w przyszłym roku. Więcej sprzętu, kolejne turnieje i bez wątpienia jeszcze więcej zainteresowanych – więcej szczegółów na temat Retrosfery znajdziecie pod tym adresem.

Dzięki i do zobaczenia w przyszłym roku!

Fot. Alicja Grubiak, tab. grupowe: Retrosfera